18. 09. 2024
Nebankovní společnost Fair Credit provedla marketingový průzkum zaměřený na studen ve věku 21 až 26 let. Průzkum probíhal v červenci a zúčastnilo se jej na 2000 studentů z České i Slovenské republiky. Zájmem společnosti bylo, jak na tom tito mladí lidé jsou s půjčkami.
Průzkum ukázal, že si na své živobytí dokáže bez problémů vydělat 66% studentů, zbylých 34% svou tísnivou situaci řeší půjčkami. Rodiče přitom o půjčkách svých dětí nemají ani tušení.
Každý 3 student vysoké školy má alespoň 1 půjčku
Ano, je tomu vskutku tak, průměrná výše studentské půjčky je cca 13 500 korun a doba splácení je 1 rok. Půjčky si studenti berou z důvodů, neschopnosti při studiu pracovat, nenalezení brigády anebo se jim půjčka zdála jako jednodušší řešení. Řada z nich však půjčku nesplácí bez obtíží. Až 80% studentů uvedlo, že své půjčky splácí z nahodilých brigád, jednorázových prací a dokonce i z kapesného. 15% z nich pak dodalo, že půjčku nejsou schopni splácet v řádném termínu. Studenti si nejčastěji půjčují na elektrotechniku (čili notebooky, mobilní telefony, tablety a podobně), školné anebo na nájem. Studenti přitom využívají skutečnosti, že jim úvěr poskytne velký počet bankovních i nebankovních společností. Některé z nich dokonce dávají studentům možnost, odložit splácení půjčky až na konec svého studia.
Nejvíce zákeřné jsou tzv. rychlé půjčky
Velmi oblíbené jsou u studentů i tzv. rychlé půjčky před výplatou, které studenti využívají k úhradě nájmu anebo jednoduše k tomu, když jim chybí peníze. Velmi rychle se však chytají do dluhové pasti. Vůbec nejhůře na tom studenti jsou v létě, kdy se místo práce věnují spíše zábavě a cestování. V tomto období se studenti místo splácení se často ještě více zadluží. V tom lepším případě svou splátku zaplatí až po prázdninách.