Ušetříte s námi ročně
více než 115 770
TIP: Jak získat slevu?
  • 1. Formulář vyplníte za 1 minutu
  • 2. Obratem Vám zavoláme s kalkulací slevy
  • 3. Vše potřebné za Vás bezplatně vyřídíme
  • 4. Ušetříte s námi až 115 770 Kč ročně

Co byste měli vědět, dříve než si půjčíte peníze


17. 04. 2024

Půjčka může mnohdy představovat velmi dobrý způsob financování různých projektů, jako kupříkladu bydlení, podnikání nebo třeba studium. Není tomu tak však vždy. A proto dříve než si půjčíte, pečlivě vše zvažte. Půjčky jsou totiž veskrze drahé a za jejich získání nakonec zaplatíte mnohem víc, než získáte.

Obecně se vyplatí půjčit se peníze na věci dlouhodobé spotřeby, čili na rekonstrukci bytu, auto, pracovní nástroje nebo třeba studium. Půjčky na drahé mobilní telefony, dovolenou a třeba domácí elektroniku, je spíše rozmarem.

Každá půjčka něco stojí

Každá půjčka však něco stojí. Nejlépe o nákladech na půjčené peníze hovoří úroková sazba a roční procentní sazba nákladů, čili RPSN. Úroková sazba určuje, o kolik peněz procentuálně při splácení úvěru zaplatíte navíc. Ještě víc přesné je RPSN, které v sobě zahrnuje nejen úrokovou sazbu, ale i všechny další poplatky za úvěr. Vypovídá tedy zcela přesně, kolik vás bude úvěr ročně stát. Pozor tedy na nízké úrokové sazby půjček a RPSN napsané drobným písmem. Když se však na ni zaměříte, zjistíte, že je většinou vyšší než úroková sazba. A proto se při sjednávání půjčky ptejte na RPSN.

Výše splátek a délka splácení

Výše splátek určuje dobu splácení. Díky rozsáhlé nabídky na trhu si můžete vybrat přesně takový produkt, který vám bude vyhovovat. Většina lidí raději volí menší splátky a delší splácení, ale to se vám však může prodražit. Splácení volte proto takové, aby měsíční splátka zbytečně nezatížila váš finanční rozpočet a přitom, abyste svou půjčku co nejdříve splatili.

Smlouvu proberte s odborníkem

Při vyřizování úvěru je stěžejní smlouva, kterou musíte podepsat. Nejprve si ji však důkladně prozkoumejte a bez obav se poskytovatele úvěru zeptejte na všechny podrobnosti a detaily, kterou jsou vám nejasné. Pozor si dejte i na rozhodčí doložku, o níž musíte být předem informováni. Je totiž o to, že případné spory nebude řešit soud, ale tzv nezávislý rozhodce, což však může být pro dlužníka velmi nevýhodné. Nejde totiž ve skutečnosti o nezávislý soud, ale soukromou firmu, jejíž rozhodnutí nemusí být ničím podložené.

Je možné od smlouvy odstoupit?

Možná jste to nevěděli, ale podle současných zákonů můžete od smlouvy o úvěru odstoupit do 14 dnů od jejího podpisu. Nemusíte přitom ani udávat důvod, proč tak činíte, pouze poskytovateli úvěru písemně sdělíte, že od podepsané smlouvy odstupujete. Počítejte však s tím, že musíte věřiteli uhradit všechny finanční nároky a závazky, které během této doby vznikly.

Spočítejte si úsporu a ušetřete:

Tento článek naleznete v kategorii

Podobné články


Finanční gramotnost

Finanční gramotnost

Je to smutné, ale naše finanční gramotnost je velmi nízká, ještě nižší je však u dětí, které vypouštíme do světa a drsného života zcela nepřipravené. Nemají vůbec žádný pojem o financích, ani hospodaření, což pak vede k dluhům a do bludného kruhu, z něhož není cesty ven. I proto je důležité tuto situaci změnit a děti učit, aby byly finančně gramotné.

Datum: 14. 04. 2024
Kategotrie:
Celý článek
Jak ušetřit na osvětlení

Jak ušetřit na osvětlení

Zvažujete jak byste ještě mohli ušetřit na osvětlení interiéru? V domácnosti je možno použít hned několik typů světelných zdrojů. Ne všechny se však hodí do každého prostoru. Při volbě úsporného osvětlení je nutné si především ujasnit, co od osvětlení v dané místnosti vlastně očekáváte. A také si uvědomit, že kromě světla, osvětlení v domu vytváří i určitou atmosféru.

Datum: 26. 03. 2024
Kategotrie:
Celý článek
Termínované vklady

Termínované vklady

Termínované vklady nabízí banky i družstevní záložny. Na rozdíl od běžných spořících účtů, na těchto musí peníze zůstat po určitou smluvenou dobu. Jeho velkou výhodou jsou vysoké úroky. Pokud si vyberete ten s nejvyšším, jde o velmi výhodné spoření.

Datum: 31. 03. 2024
Kategotrie:
Celý článek