Ušetříte s námi ročně
více než 115 770
TIP: Jak získat slevu?
  • 1. Formulář vyplníte za 1 minutu
  • 2. Obratem Vám zavoláme s kalkulací slevy
  • 3. Vše potřebné za Vás bezplatně vyřídíme
  • 4. Ušetříte s námi až 115 770 Kč ročně

Co byste měli vědět, dříve než si půjčíte peníze


17. 11. 2023

Půjčka může mnohdy představovat velmi dobrý způsob financování různých projektů, jako kupříkladu bydlení, podnikání nebo třeba studium. Není tomu tak však vždy. A proto dříve než si půjčíte, pečlivě vše zvažte. Půjčky jsou totiž veskrze drahé a za jejich získání nakonec zaplatíte mnohem víc, než získáte.

Obecně se vyplatí půjčit se peníze na věci dlouhodobé spotřeby, čili na rekonstrukci bytu, auto, pracovní nástroje nebo třeba studium. Půjčky na drahé mobilní telefony, dovolenou a třeba domácí elektroniku, je spíše rozmarem.

Každá půjčka něco stojí

Každá půjčka však něco stojí. Nejlépe o nákladech na půjčené peníze hovoří úroková sazba a roční procentní sazba nákladů, čili RPSN. Úroková sazba určuje, o kolik peněz procentuálně při splácení úvěru zaplatíte navíc. Ještě víc přesné je RPSN, které v sobě zahrnuje nejen úrokovou sazbu, ale i všechny další poplatky za úvěr. Vypovídá tedy zcela přesně, kolik vás bude úvěr ročně stát. Pozor tedy na nízké úrokové sazby půjček a RPSN napsané drobným písmem. Když se však na ni zaměříte, zjistíte, že je většinou vyšší než úroková sazba. A proto se při sjednávání půjčky ptejte na RPSN.

Výše splátek a délka splácení

Výše splátek určuje dobu splácení. Díky rozsáhlé nabídky na trhu si můžete vybrat přesně takový produkt, který vám bude vyhovovat. Většina lidí raději volí menší splátky a delší splácení, ale to se vám však může prodražit. Splácení volte proto takové, aby měsíční splátka zbytečně nezatížila váš finanční rozpočet a přitom, abyste svou půjčku co nejdříve splatili.

Smlouvu proberte s odborníkem

Při vyřizování úvěru je stěžejní smlouva, kterou musíte podepsat. Nejprve si ji však důkladně prozkoumejte a bez obav se poskytovatele úvěru zeptejte na všechny podrobnosti a detaily, kterou jsou vám nejasné. Pozor si dejte i na rozhodčí doložku, o níž musíte být předem informováni. Je totiž o to, že případné spory nebude řešit soud, ale tzv nezávislý rozhodce, což však může být pro dlužníka velmi nevýhodné. Nejde totiž ve skutečnosti o nezávislý soud, ale soukromou firmu, jejíž rozhodnutí nemusí být ničím podložené.

Je možné od smlouvy odstoupit?

Možná jste to nevěděli, ale podle současných zákonů můžete od smlouvy o úvěru odstoupit do 14 dnů od jejího podpisu. Nemusíte přitom ani udávat důvod, proč tak činíte, pouze poskytovateli úvěru písemně sdělíte, že od podepsané smlouvy odstupujete. Počítejte však s tím, že musíte věřiteli uhradit všechny finanční nároky a závazky, které během této doby vznikly.

Spočítejte si úsporu a ušetřete:

Tento článek naleznete v kategorii

Podobné články


Podívejte se, jak vám inflace může pomoci splácet hypotéku

Inflace je velký strašák každého, kdo spoří. Pokud však naopak splácíte, inflace pracuje ve váš prospěch. Splácet tak úvěr nebo hypotéku je vlastně výhodné. Jak to funguje?

Datum: 20. 11. 2023
Kategotrie:
Celý článek

Americká hypotéka nemusí být pouze od banky

Chystáte si vzít půjčku? Vybírejte s rozvahou. Výši splátek si nastavte tak, aby nedošlo k výraznému snížení vaší původní standardní životní úrovně. Splátky by nikdy neměly přesáhnout 50% výši vašich příjmů. Aby tomu tak vskutku bylo, při výběru půjčky se proto zaměřte na to, jaká je úroková sazba, RPSN a také i na to, od koho si půjčujete.

Datum: 18. 11. 2023
Kategotrie:
Celý článek
Daň z nemovitostí v roce 2019

Daň z nemovitostí v roce 2019

K novinkám tohoto roku je i platba daně z nemovitých věcí. Jde o domy, byty, garáže, všechny další budovy, pozemky i vodní plochy, které jsou evidovány v katastru nemovitostí. Daň z nemovitosti přitom neplatí pouze jeho majitel.

Datum: 05. 11. 2023
Celý článek