Ušetříte s námi ročně
více než 115 770
TIP: Jak získat slevu?
  • 1. Formulář vyplníte za 1 minutu
  • 2. Obratem Vám zavoláme s kalkulací slevy
  • 3. Vše potřebné za Vás bezplatně vyřídíme
  • 4. Ušetříte s námi až 115 770 Kč ročně

Finanční gramotnost


08. 07. 2020

Finanční gramotnost

Je to smutné, ale naše finanční gramotnost je velmi nízká, ještě nižší je však u dětí, které vypouštíme do světa a drsného života zcela nepřipravené. Nemají vůbec žádný pojem o financích, ani hospodaření, což pak vede k dluhům a do bludného kruhu, z něhož není cesty ven. I proto je důležité tuto situaci změnit a děti učit, aby byly finančně gramotné.

Co je finanční gramotnost

Jde o soubor znalostí, dovedností a hodnotových postojů. které jsou potřebné k tomu, aby byl schopen a ochoten zabezpečit sebe i svou rodinu. Dokázal přitom aktivně vystupovat na trhu finančních produktů a služeb. Orientuje se v problematice peněz a cen a je schopen odpovědně spravovat osobní/rodinný rozpočet, včetně správy finančních aktiv a finančních závazků s ohledem na měnící se životní situace.

Peněžní gramotnost

Součástí finanční gramotnosti je peněžní gramotnost, cenová gramotnost a rozpočtová gramotnost. Peněžní gramotnost je spojena s kompetencemi nezbytnými pro správu hotovostních a bezhotovostních peněžních transakcí a manipulaci s penězi a také i správou nástrojů k tomu určených, čili účet, platební nástroje apod.

Cenová gramotnost

Cenová gramotnost je spojená s přehledem o cenách na trhu a také i porozumění cenovým mechanismům a inflaci.

Rozpočtová gramotnost

Rozpočtová gramotnost je pak spojená se správou osobního/rodinného rozpočtu. Zahrnuje i schopnost zvládat různé životní situace z pohledu finančního a zvládání nečekaných výdajů. Je spojena se správou finančních aktiv, čili vladů, investic, pojištění a správou finančních závazků, tedy úvěrů a leasingu. To je spojeno s orientací v různě komplikovaných finančních produktech a službách a dále i schopnost mezi sebou jednotlivé produkty a služby srovnávat a volit ty nejvhodnější s ohledem na svou danou životní situaci.

Naučení těchto schopností vlastní děti, je tou největší devízou do budoucna, jakou jim může rodič dát. Bohužel zde vzniká problém, protože momentálně ani rodiče nejsou ve velkém procentu finančně gramotní. Svědčí o tom stav zadluženosti obyvatel. Počet bankrotu a exekucí a také i to, že i přes dostatečně velké příjmy, většina lidí, neumí šetřit. 

Spočítejte si úsporu a ušetřete:

Tento článek naleznete v kategorii

Podobné články


Jak se zbavit starých věcí a ještě na tom vydělat

Několikrát do roka provádím průvan ve skříni. Tradičně v rámci vánočního úklidu, na jaře a klasicky po skončení školního roku. Něco zcela jasně míří do popelnice, ale spousta věcí by ještě mohla někomu dělat radost. Je škoda vyházet je pouze proto, že nás omrzely anebo proto, že jsme si mezitím pořídili něco lepšího. Dům však není nafukovací, co s tím?
 

Datum: 16. 07. 2020
Kategotrie:
Celý článek
Od ledna 2019 je navýšeno odškodnění za pracovní úrazy

Od ledna 2019 je navýšeno odškodnění za pracovní úrazy

Se vstupem do roku 2019 přišla spousta změn. Jednou z nich je i zvyšování náhrad za pracovní úraz a nemoc z povolání a náhradu na výživu pozůstalých. Odškodné bylo navýšeno o dobré 3,4%.

Datum: 04. 07. 2020
Kategotrie:
Celý článek
Jak ušetřit mobilní data

Jak ušetřit mobilní data

Jen málokdo se dnes obejde bez internetového připojení. Aby vše fungovalo,neobejdete se bez mobilních dat. Bohužel i přes sebelepší tarif je snadné je rychle vyplýtvat. Co si budeme povídat, balíčky nabízené operátory jsou v dnešní době dost nedostatečné. Jejich cena je přitom stále vysoká. I proto si lidé kladou otázku, jak je co nejlépe ušetřit.

Datum: 05. 08. 2020
Kategotrie:
Celý článek