Ušetříte s námi ročně
více než 115 770
TIP: Jak získat slevu?
  • 1. Formulář vyplníte za 1 minutu
  • 2. Obratem Vám zavoláme s kalkulací slevy
  • 3. Vše potřebné za Vás bezplatně vyřídíme
  • 4. Ušetříte s námi až 115 770 Kč ročně

Finanční gramotnost


15. 08. 2022

Finanční gramotnost

Je to smutné, ale naše finanční gramotnost je velmi nízká, ještě nižší je však u dětí, které vypouštíme do světa a drsného života zcela nepřipravené. Nemají vůbec žádný pojem o financích, ani hospodaření, což pak vede k dluhům a do bludného kruhu, z něhož není cesty ven. I proto je důležité tuto situaci změnit a děti učit, aby byly finančně gramotné.

Co je finanční gramotnost

Jde o soubor znalostí, dovedností a hodnotových postojů. které jsou potřebné k tomu, aby byl schopen a ochoten zabezpečit sebe i svou rodinu. Dokázal přitom aktivně vystupovat na trhu finančních produktů a služeb. Orientuje se v problematice peněz a cen a je schopen odpovědně spravovat osobní/rodinný rozpočet, včetně správy finančních aktiv a finančních závazků s ohledem na měnící se životní situace.

Peněžní gramotnost

Součástí finanční gramotnosti je peněžní gramotnost, cenová gramotnost a rozpočtová gramotnost. Peněžní gramotnost je spojena s kompetencemi nezbytnými pro správu hotovostních a bezhotovostních peněžních transakcí a manipulaci s penězi a také i správou nástrojů k tomu určených, čili účet, platební nástroje apod.

Cenová gramotnost

Cenová gramotnost je spojená s přehledem o cenách na trhu a také i porozumění cenovým mechanismům a inflaci.

Rozpočtová gramotnost

Rozpočtová gramotnost je pak spojená se správou osobního/rodinného rozpočtu. Zahrnuje i schopnost zvládat různé životní situace z pohledu finančního a zvládání nečekaných výdajů. Je spojena se správou finančních aktiv, čili vladů, investic, pojištění a správou finančních závazků, tedy úvěrů a leasingu. To je spojeno s orientací v různě komplikovaných finančních produktech a službách a dále i schopnost mezi sebou jednotlivé produkty a služby srovnávat a volit ty nejvhodnější s ohledem na svou danou životní situaci.

Naučení těchto schopností vlastní děti, je tou největší devízou do budoucna, jakou jim může rodič dát. Bohužel zde vzniká problém, protože momentálně ani rodiče nejsou ve velkém procentu finančně gramotní. Svědčí o tom stav zadluženosti obyvatel. Počet bankrotu a exekucí a také i to, že i přes dostatečně velké příjmy, většina lidí, neumí šetřit. 

Spočítejte si úsporu a ušetřete:

Tento článek naleznete v kategorii

Podobné články


Jak ušetřit na osvětlení

Jak ušetřit na osvětlení

Zvažujete jak byste ještě mohli ušetřit na osvětlení interiéru? V domácnosti je možno použít hned několik typů světelných zdrojů. Ne všechny se však hodí do každého prostoru. Při volbě úsporného osvětlení je nutné si především ujasnit, co od osvětlení v dané místnosti vlastně očekáváte. A také si uvědomit, že kromě světla, osvětlení v domu vytváří i určitou atmosféru.

Datum: 26. 07. 2022
Kategotrie:
Celý článek
Jak spořit peníze

Jak spořit peníze

Statistiky jsou neúprosné. Podle posledních průzkumů neumíme šetřit. I když netrpíme nouzí a výplaty máme okolo 100 000, fungujeme od výplaty k výplatě. Vůbec nejhůře na tom jsou přitom mladí, kteří se nedívají do budoucnosti. Přitom šetřit peníze je potřeba. Ideální by bylo, kdyby každý měl na účtu v záloze alespoň tři měsíční výplaty.

Datum: 14. 08. 2022
Kategotrie:
Celý článek
Jak ušetřit za energie v domácnosti

Jak ušetřit za energie v domácnosti

Zdá se vám, že děláte vše, abyste co nejvíce ušetřili, ale ony neustále zvyšující ceny jsou tak trochu proti vám. Je vůbec možné ještě nějakým způsobem ušetřit? Máme pro vás pár tipů, které by mohly být ve vaší snaze efektivní.

Datum: 04. 08. 2022
Kategotrie:
Celý článek