
Levnější mobilní data
Levnější mobilní data představují momentálně problém, jehož vyřešení bude možná oceněno Nobelovkou. Tak trochu se to podobá zarputilému tvrzení, že my Češi chceme jíst nekvalitní a drahé potraviny.
22. 07. 2022
Internet v zahraničí je velmi drahý. Je spojen nejen s velkou spotřebou dat, ale i s vysokými cenami. Na rozdíl od cizinců, tak Čecha v za hranicemi poznáte podle toho, že zuřivě nesurfuje, ale nosí mobil v kapse a v ruce třímá stále ještě papírové průvodce.
Není se však čemu divit, roamingové ceny i ceny za internet jsou přemrštěné. Pokud se tomu chcete vyhnout, nejste zcela bez šance, i vy máte hned několik možností. Jednou z nich je onen papírový průvodce, který však uspokojuje čím dál menší procento lidí. Další možností je proto zakoupení si na dobu pobytu v zahraničí data pro země EU. Na výběr máte zónu 1, 2 nebo 3. První zóna se týká zemí Evropské unie, druhá zóna zbylých zemí Evropy, které v unii nejsou a třetí zóna je nejdražší, protože platí pro zbytek světa. A jelikož Evropská komise přikázala zrušit roaming v členských zemích EU, neměl by nově pobyt Čechů v zahraničí nikterak zruinovat. Operátorům se to samozřejmě nelíbí.
Za připojení k WI-FI nic neplatíte. Veřejná síť je obvykle dostupná na letišti, v ubytovacích zařízeních a v kavárnách, ale v některých městech je k dispozici veřejná síť i v letoviscích a městech samotných.
Doposud mobilní společnosti také nabízí i speciální jednorázové balíčky dat pro Evropu a svět, které vám umožní bezstarostně surfovat na internetu v zahraničí. Nutno však říct, že daná cena nepatří zrovna k nejnižším. Pokud se vám tato nabídka nelíbí, je zde varianta, kdy zaplatíte přesně za to, co spotřebujete. Tato nabídka je výhodná pro ty, kteří se budou pohybovat v rámci EU, protože v mimo tyto země můžete zaplatit až o 300 korun více.
Levnější mobilní data představují momentálně problém, jehož vyřešení bude možná oceněno Nobelovkou. Tak trochu se to podobá zarputilému tvrzení, že my Češi chceme jíst nekvalitní a drahé potraviny.
I přes značnou kritiku místních, Evropské unie a dokonce i přes nařízení Evropské komise, jsou mobilní tarify stále vysoké. Očekávaly se velké změny. Když však byly konečně zveřejněny nové mobilní tarify, mobilní operátoři se tvářili, že přichází s velkými výhodami a se super nízkými cenami, avšak i když se zde objevil velký datový limit, stále jde o nabídku pohybující se nad průměrem EU.
Je logické, že se to stávajícím mobilním společnostem nelíbí, že by se na trhu měl objevit další hráč. Zpočátku se hovořilo, že tomu tak bude nejprve po roce 2020, dnes však již víme, že je možné, aby tomu tak bylo již letos.