Ušetříte s námi ročně
více než 115 770
TIP: Jak získat slevu?
  • 1. Formulář vyplníte za 1 minutu
  • 2. Obratem Vám zavoláme s kalkulací slevy
  • 3. Vše potřebné za Vás bezplatně vyřídíme
  • 4. Ušetříte s námi až 115 770 Kč ročně

Jak ušetřit na tuhém palivu


25. 08. 2021

Jak ušetřit na tuhém palivu

Již brzy bude ukončena topná sezóna a nastane doba bilancování. Kdy si domácnosti spočítají, kolik se letos protopilo a zda to nemohlo být úspornější. Pokud topíte tuhými palivy, nastává vhodná doba na to, abyste pouvažovali o jejich nákupu. Nechávat to na poslední chvíli se to totiž nevyplácí.

S příchodem chladného a nepříznivého počasí jdo ceny za otop nahoru. Vzhledem k tomu, že české domácnosti tuhé palivo používají ve velké míře, stojí za to se nad nákupem těchto komodit zamyslet. Nejvíce se je oblíbenými tuhými palivy jsou uhlí, palivové dřevo, dřevěné pelety a brikety.  Pokud jste si mysleli, že po celý rok jsou hojně dostupné za stejnou cenu, musím vás vyvést z omylu. Dostupné po celý rok sice jsou, ale jejich cena stabilní není. Výška je ovlivněna topnou sezónou. A proto nejlevněji tuhé palivo pořídíte po konci topné sezóny, tedy na jaře. Vůbec nejlevnější je však v létě. Pokud patříte mezi dobré hospodáře, máte celkem přesnou představu, kolik během zimy protopíte a kolik toho budete na příští topnou sezónu zřejmě potřebovat. Nemělo by proto být pro vás složité tuhé palivo objednat s velkým předstihem, místo, abyste ho kupovali na poslední chvíli. Jestliže ho totiž koupíte v létě, můžete na něm ušetřit více než 10%. To  v konečném výsledku představuje úsporu několika tisíc korun.

Které tuhé palivo je nejlevnější?

Finančně nejméně nákladné je topení štěpkou, obilím a dřevem v klasickém kotli. Jde proto i o nejoblíbenější způsob topení u nás. Problémem u toho je velká zátěž na životní prostředí. Nejnižší náklady na topení v domácnosti má hnědé uhlí, to předběhne i štěpku a obilí. Z tuhých paliv to je pak černé uhlí, dřevo, rostlinné pelety, dřevěné pelety, dřevěné brikety, koks.

Pokud chcete topit dřevem

I dřevo na otop je nutno pořizovat s velkým předstihem. Abyste ještě více ušetřili, je zapotřebí, abyste netopili čerstvým dřevem, ale minimálně jeden až dva roky sušeným. Takové dřevo má pak mnohem větší sílu. Více se u něj ohřejete a nebudete ani tolik dýmit. Díky tomu, že čerstvé dřevo obsahuje více vody, nevytopí tolik a vy ho pak potřebujete více.

Spočítejte si úsporu a ušetřete:

Tento článek naleznete v kategorii

Podobné články


Pozor, zkušenost s půjčkou mají už i malé děti!

V poslední době se mezi dětmi rozmáhá takový nešvar…

Byť je jim pouze 12, už si půjčují a nutno říct, že opakovaně. Tento stav je však nezdravý a negativně může ovlivnit jejich vztah k penězům i to, jak s nimi budou umět hospodařit v dospělosti. Co za to může? Touha žít v přepychu, nemají však potuchu, jak toho dosáhnout.

Datum: 06. 09. 2021
Kategotrie:
Celý článek
Jak ušetřit při rekonstrukci domu

Jak ušetřit při rekonstrukci domu

Rekonstrukce domu není levnou záležitostí. Šetření na levném materiálu a neosvědčených řemeslnících se nevyplácí. Co vám tedy může ušetřit peníze?

Datum: 28. 08. 2021
Kategotrie:
Celý článek
Wifi ve vlacích nebude

Wifi ve vlacích nebude

Ještě na podzim České dráhy slibovali wifi ve všech dálkových spojích, dnes je tomu úplně naopak. České dráhy zvažují limity ve svých vlacích a je možné, že místo směrem do Evropy, kde jsou volná data zcela běžná, se vracíme do středověku. Co za to může?

Datum: 26. 08. 2021
Kategotrie:
Celý článek