Jaké vytápění je nejlevnější
Bohužel žijeme v takovém teplotním pásmu, že se bez topení neobejdeme. Jak a čím topit, abychom na tom nakonec ušetřili? Odpověď není zrovna nejsnazší, protože možností je vážně spousta.
10. 09. 2024
Platby za bydlení patří k těm nejvyšším položkám z rodinného rozpočtu. I když se to zdá nemožné, stále existují cesty a vy máte možnosti, jak své náklady za bydlení celkem jednoduše snížit.
Úpravou několika návyků v domácnosti v konečném výsledku nepomůžete pouze přírodě, ale můžete ušetřit za vodu, elektřinu a plyn.
Při umývání nádobí používejte moderní myčku, která spotřebuje pouze 10 litrů vody. Mytím ve dřezu odteče 49 litrů vody a pod tekoucí vodou dokonce 120 litrů vody. Na sušičku naopak zapomeňte. Pokud je to možné, perte ve studené vodě. Moderní pračky si se špínou i tak už poradí. Opravte v domě všechny vodovodní kohoutky, aby nekapaly. Splachování změňte na duální. Naučte se sprchovat.
Nejúspornější vaření slibuje indukce. Je zároveň i nejrychlejší. Pokud nemáte indukci, nejšetrněji a nejrychleji uvaříte vodu s pomocí rychlovarné konvice. Při vaření používejte poklice. Úsporné jsou i pařáčky.
Je prokázáno, že většina českých domácností vyhodí až třetinu jídla, kterou si koupí. Raději místo toho naplňte mrazák. Pak aspoň nejede na prázdno. Je to také efektivnější, protože potraviny se udržují chladné navzájem.
Zbavte se spotřebičů starších 10 let. Je sice fajn, že jsou funkční, ale již nejsou tak úsporné. Zkontrolujte, jestli nenecháváte zbytečně zapnutý počítač. Vytahujte ze zásuvky i nabíjecí kabely. Nenechávejte přístroje ve spánkovém režimu. O LED žárovkách není snad zapotřebí dnes hovořit. I když úsporné žárovky se nehodí do místností jakými jsou toalety.
Většina českých domácností přetápí a nereguluje topení. Topí často v místnostech, kde není potřeba. Třeba na toaletách anebo třeba v ložnici. Nejenže za to pak zbytečně zaplatí, ale má to i negativní vliv na zdraví. Přetopené místnosti totiž nejsou pro zdraví to nejlepší. Podporují infekce, oslabují organismus apod.
Bohužel žijeme v takovém teplotním pásmu, že se bez topení neobejdeme. Jak a čím topit, abychom na tom nakonec ušetřili? Odpověď není zrovna nejsnazší, protože možností je vážně spousta.
Vzhledem ke stále vzrůstajícím cenám lidé uvažují, kde by ještě ušetřili. A jelikož růst cen za energie jsou letos skutečně výrazné, zdá se snaha něco ušetřit takřka nemožná. Není tomu tak. Stále existují možnosti, které nám mohou pomoci v naší snaze zaplatit za vedení domácnosti o něco méně.
Chcete vědět, kde ušetřit?
Aktuálně sazby úroků u hypoték přesáhly 3%. Ponejvíce se pohybují v rozmezí 3,09-3,59%. Výše se samozřejmě odvíjí od výše poskytnutého úvěru a výše procentuální částky braného úvěru. Může se proto předpokládat, že v následujících 3 letech dojde k dalšímu zvyšování sazeb. Předpokládá se, že do roku 2020 stopne až na 4,5%.