Ušetříte s námi ročně
více než 115 770
TIP: Jak získat slevu?
 • 1. Formulář vyplníte za 1 minutu
 • 2. Obratem Vám zavoláme s kalkulací slevy
 • 3. Vše potřebné za Vás bezplatně vyřídíme
 • 4. Ušetříte s námi až 115 770 Kč ročně

Jaké vytápění je nejlevnější


28. 10. 2023

Jaké vytápění je nejlevnější

Bohužel žijeme v takovém teplotním pásmu, že se bez topení neobejdeme. Jak a čím topit, abychom na tom nakonec ušetřili? Odpověď není zrovna nejsnazší, protože možností je vážně spousta.

Přehled paliv

 1. dřevo

 2. biomasa

 3. hnědé uhlí

 4. dřevěné peletky

 5. tepelné čerpadlo

 6. dřevěné brikety

 7. černé uhlí

 8. centrální zásobování teplem

 9. koks

 10. zemní plyn

 11. lehký topný olej

 12. propan

 13. elektřinou formou akumulace

 14. elektřinou s pomocí přímotopu

Výhody a nevýhody vytápění jednotlivých druhů paliv

Vybrat to nejlevnější není vždy nejsnazší. Ne všude je možno vybírat z plné škály a výběr ovlivňují i jiná kritéria jako lokalita, provozní náklady, nároky na obsluhu a náročnost údržby. Plynové topné systémy není možno umístit tam, kde není plyn zaveden. Elektřinou zas není možno topit tam, kde není dostatečné vedení a dochází k častým výpadkům. Nejlevnější jsou tuhá paliva, ale nejsou nejvíce ekologická a obsluha není zrovna jednoduchá, a to i přesto, že moderní kotle disponují automatickým zásobníkem. Nejdražší je pak elektřina. Zlatou střední cestou jsou plynové zdroje. Vůbec nejlépe ze všeho vychází tepelná čerpadla a solární energie, ale ta zas něco stojí při nákupu.

Do výběru typu vytápění je proto nutné zařadit nejen cenu paliva, ale i komfort a jednoduchost obsluhy, dostupnost a možnosti skladování, spolehlivost a vliv na životní prostředí. Za uvážení stojí i vstupní a provozní náklady.

Nebudeme lhát, tuhá paliva (přesněji řečeno dřevo, na druhém místě jsou pak peletky a uhlí) v mnohém vyhrávají, jejich cena je nejnižší, a to i přesto, že to není nejlepší, obsluha je náročná, komfort nic moc a kouř z komínů okolí mění v uzenářství. Prvotní investice do tepelných čerpadel nebo solárních systémů se mnoha lidem i po osvětě nezdá. Tam, kde je zavedený plyn, je proto nejlepší topit plynem, celkové náklady jsou pak totiž nejpřijatelnější.

Spočítejte si úsporu a ušetřete:

Tento článek naleznete v kategorii

Podobné články


Jak ještě ušetřit

Jak ještě ušetřit

Vzhledem ke stále vzrůstajícím cenám lidé uvažují, kde by ještě ušetřili. A jelikož růst cen za energie jsou letos skutečně výrazné, zdá se snaha něco ušetřit takřka nemožná. Není tomu tak. Stále existují možnosti, které nám mohou pomoci v naší snaze zaplatit za vedení domácnosti o něco méně.

Chcete vědět, kde ušetřit?

Datum: 03. 11. 2023
Kategotrie:
Celý článek
Vedle elektřiny nahoru letí i nahoru i plyn, jak dlouho to vydrží?

Vedle elektřiny nahoru letí i nahoru i plyn, jak dlouho to vydrží?

Rok 2019 začal s dost výrazným průvanem v našich peněženkách. Zdražilo toho spousta. Nejvíce však elektřina. Jenže, jak se zdá, tím to nekončí. Velmi brzy to nevydrží ani plyn.

Tam to však nebude tak jednotné.

Datum: 06. 11. 2023
Kategotrie:
Celý článek

Vyplatí se ještě změna dodavatele plynu?

Blíží se závěr roku, startuje topná sezóna a je na čase zvážit, zda výdaje domácnosti tečou tím správným směrem a jestli by stále nešlo nějakým způsobem ušetřit. Je to vůbec ještě možné? A vyplatí se v dnešní době změna dodavatele?

 

Datum: 22. 11. 2023
Kategotrie:
Celý článek