Ušetříte s námi ročně
více než 115 770
TIP: Jak získat slevu?
 • 1. Formulář vyplníte za 1 minutu
 • 2. Obratem Vám zavoláme s kalkulací slevy
 • 3. Vše potřebné za Vás bezplatně vyřídíme
 • 4. Ušetříte s námi až 115 770 Kč ročně

Jaké vytápění je nejlevnější


14. 03. 2021

Jaké vytápění je nejlevnější

Bohužel žijeme v takovém teplotním pásmu, že se bez topení neobejdeme. Jak a čím topit, abychom na tom nakonec ušetřili? Odpověď není zrovna nejsnazší, protože možností je vážně spousta.

Přehled paliv

 1. dřevo

 2. biomasa

 3. hnědé uhlí

 4. dřevěné peletky

 5. tepelné čerpadlo

 6. dřevěné brikety

 7. černé uhlí

 8. centrální zásobování teplem

 9. koks

 10. zemní plyn

 11. lehký topný olej

 12. propan

 13. elektřinou formou akumulace

 14. elektřinou s pomocí přímotopu

Výhody a nevýhody vytápění jednotlivých druhů paliv

Vybrat to nejlevnější není vždy nejsnazší. Ne všude je možno vybírat z plné škály a výběr ovlivňují i jiná kritéria jako lokalita, provozní náklady, nároky na obsluhu a náročnost údržby. Plynové topné systémy není možno umístit tam, kde není plyn zaveden. Elektřinou zas není možno topit tam, kde není dostatečné vedení a dochází k častým výpadkům. Nejlevnější jsou tuhá paliva, ale nejsou nejvíce ekologická a obsluha není zrovna jednoduchá, a to i přesto, že moderní kotle disponují automatickým zásobníkem. Nejdražší je pak elektřina. Zlatou střední cestou jsou plynové zdroje. Vůbec nejlépe ze všeho vychází tepelná čerpadla a solární energie, ale ta zas něco stojí při nákupu.

Do výběru typu vytápění je proto nutné zařadit nejen cenu paliva, ale i komfort a jednoduchost obsluhy, dostupnost a možnosti skladování, spolehlivost a vliv na životní prostředí. Za uvážení stojí i vstupní a provozní náklady.

Nebudeme lhát, tuhá paliva (přesněji řečeno dřevo, na druhém místě jsou pak peletky a uhlí) v mnohém vyhrávají, jejich cena je nejnižší, a to i přesto, že to není nejlepší, obsluha je náročná, komfort nic moc a kouř z komínů okolí mění v uzenářství. Prvotní investice do tepelných čerpadel nebo solárních systémů se mnoha lidem i po osvětě nezdá. Tam, kde je zavedený plyn, je proto nejlepší topit plynem, celkové náklady jsou pak totiž nejpřijatelnější.

Spočítejte si úsporu a ušetřete:

Tento článek naleznete v kategorii

Podobné články


Jak ušetřit za bydlení

Jak ušetřit za bydlení

Platby za bydlení patří k těm nejvyšším položkám z rodinného rozpočtu. I když se to zdá nemožné, stále existují cesty a vy máte možnosti, jak své náklady za bydlení celkem jednoduše snížit.

Datum: 28. 03. 2021
Kategotrie:
Celý článek
Jak ušetřit za vytápění?

Jak ušetřit za vytápění?

Náklady na bydlení se neustále zvyšují. Zvyšují se i nároky na ekologické smýšlení. Uspořit však ještě více, se zdá takřka nemožné. A přitom právě úspora ve vytápění patří k těm nejvýznamnějším. Jak po ekologické stránce, tak i po finanční stránce.

Datum: 25. 03. 2021
Kategotrie:
Celý článek
Kdy se vyplatí podlahové topení

Kdy se vyplatí podlahové topení

Polemizujete nad tím, zda topení elektřinou není přece jen příliš drahé? Ano, elektřina je stále dražší než plyn, ale v případě podlahového vytápění nemusí jít o žádnou překážku. Tam, kde se topí klasickými radiátory, musí topení dosáhnout teploty 60 stupňů, což je nákladově náročné. Podlahové si vystačí s o deset až dvacet stupňů nižší teplotou. Jde tedy o jedno z nejúsornějších řešení pro vytápění. Podlahové topení je navíc možné nainstalovat i dodatečně, do již vybavené domácnosti.

Datum: 26. 03. 2021
Kategotrie:
Celý článek