Ušetříte s námi ročně
více než 115 770
TIP: Jak získat slevu?
 • 1. Formulář vyplníte za 1 minutu
 • 2. Obratem Vám zavoláme s kalkulací slevy
 • 3. Vše potřebné za Vás bezplatně vyřídíme
 • 4. Ušetříte s námi až 115 770 Kč ročně

Jaké vytápění je nejlevnější


28. 12. 2022

Jaké vytápění je nejlevnější

Bohužel žijeme v takovém teplotním pásmu, že se bez topení neobejdeme. Jak a čím topit, abychom na tom nakonec ušetřili? Odpověď není zrovna nejsnazší, protože možností je vážně spousta.

Přehled paliv

 1. dřevo

 2. biomasa

 3. hnědé uhlí

 4. dřevěné peletky

 5. tepelné čerpadlo

 6. dřevěné brikety

 7. černé uhlí

 8. centrální zásobování teplem

 9. koks

 10. zemní plyn

 11. lehký topný olej

 12. propan

 13. elektřinou formou akumulace

 14. elektřinou s pomocí přímotopu

Výhody a nevýhody vytápění jednotlivých druhů paliv

Vybrat to nejlevnější není vždy nejsnazší. Ne všude je možno vybírat z plné škály a výběr ovlivňují i jiná kritéria jako lokalita, provozní náklady, nároky na obsluhu a náročnost údržby. Plynové topné systémy není možno umístit tam, kde není plyn zaveden. Elektřinou zas není možno topit tam, kde není dostatečné vedení a dochází k častým výpadkům. Nejlevnější jsou tuhá paliva, ale nejsou nejvíce ekologická a obsluha není zrovna jednoduchá, a to i přesto, že moderní kotle disponují automatickým zásobníkem. Nejdražší je pak elektřina. Zlatou střední cestou jsou plynové zdroje. Vůbec nejlépe ze všeho vychází tepelná čerpadla a solární energie, ale ta zas něco stojí při nákupu.

Do výběru typu vytápění je proto nutné zařadit nejen cenu paliva, ale i komfort a jednoduchost obsluhy, dostupnost a možnosti skladování, spolehlivost a vliv na životní prostředí. Za uvážení stojí i vstupní a provozní náklady.

Nebudeme lhát, tuhá paliva (přesněji řečeno dřevo, na druhém místě jsou pak peletky a uhlí) v mnohém vyhrávají, jejich cena je nejnižší, a to i přesto, že to není nejlepší, obsluha je náročná, komfort nic moc a kouř z komínů okolí mění v uzenářství. Prvotní investice do tepelných čerpadel nebo solárních systémů se mnoha lidem i po osvětě nezdá. Tam, kde je zavedený plyn, je proto nejlepší topit plynem, celkové náklady jsou pak totiž nejpřijatelnější.

Spočítejte si úsporu a ušetřete:

Tento článek naleznete v kategorii

Podobné články


TOP 5 tipů, jak ušetřit na vytápění i během kruté zimy

Příjemné teplo v zimním období je příjemné, horší jsou pak ty účty za topení. Je ještě vůbec možné náklady za topení nějakým způsobem snížit? Nejde však o to, připravit se o příjemné teplo a zimu prožít v několika navrstvených svetrech..

Datum: 16. 01. 2023
Kategotrie:
Celý článek
Jak zbytečně neplýtvat energií v kuchyni

Jak zbytečně neplýtvat energií v kuchyni

Žádná moderní domácnost se v současnosti neobejde bez energie. Její spotřeba je úměrná podle členů domácnosti a podle schopnosti ji ušetřit. Platba za energii je však v současnosti vysoká a tak lidé uvažují, jak by ještě ušetřili. Podívejte se spolu s námi, kde lze v kuchyni ušetřit.

Datum: 26. 12. 2022
Kategotrie:
Celý článek
Nezapomeňte, topná sezóna končí až v květnu!

Nezapomeňte, topná sezóna končí až v květnu!

Příchod jara a pomalu stoupající teploty v nás vzbuzují mylný dojem, že nastal čas pro uzavření kohoutků našich radiátorů. Pozor ale, tak tomu není! Noci i rána jsou stále ještě chladné a zima nás může ještě i v květnu nepříjemně překvapit.

Datum: 26. 01. 2023
Kategotrie:
Celý článek