Ušetříte s námi ročně
více než 115 770
TIP: Jak získat slevu?
 • 1. Formulář vyplníte za 1 minutu
 • 2. Obratem Vám zavoláme s kalkulací slevy
 • 3. Vše potřebné za Vás bezplatně vyřídíme
 • 4. Ušetříte s námi až 115 770 Kč ročně

Jaké vytápění je nejlevnější


12. 01. 2022

Jaké vytápění je nejlevnější

Bohužel žijeme v takovém teplotním pásmu, že se bez topení neobejdeme. Jak a čím topit, abychom na tom nakonec ušetřili? Odpověď není zrovna nejsnazší, protože možností je vážně spousta.

Přehled paliv

 1. dřevo

 2. biomasa

 3. hnědé uhlí

 4. dřevěné peletky

 5. tepelné čerpadlo

 6. dřevěné brikety

 7. černé uhlí

 8. centrální zásobování teplem

 9. koks

 10. zemní plyn

 11. lehký topný olej

 12. propan

 13. elektřinou formou akumulace

 14. elektřinou s pomocí přímotopu

Výhody a nevýhody vytápění jednotlivých druhů paliv

Vybrat to nejlevnější není vždy nejsnazší. Ne všude je možno vybírat z plné škály a výběr ovlivňují i jiná kritéria jako lokalita, provozní náklady, nároky na obsluhu a náročnost údržby. Plynové topné systémy není možno umístit tam, kde není plyn zaveden. Elektřinou zas není možno topit tam, kde není dostatečné vedení a dochází k častým výpadkům. Nejlevnější jsou tuhá paliva, ale nejsou nejvíce ekologická a obsluha není zrovna jednoduchá, a to i přesto, že moderní kotle disponují automatickým zásobníkem. Nejdražší je pak elektřina. Zlatou střední cestou jsou plynové zdroje. Vůbec nejlépe ze všeho vychází tepelná čerpadla a solární energie, ale ta zas něco stojí při nákupu.

Do výběru typu vytápění je proto nutné zařadit nejen cenu paliva, ale i komfort a jednoduchost obsluhy, dostupnost a možnosti skladování, spolehlivost a vliv na životní prostředí. Za uvážení stojí i vstupní a provozní náklady.

Nebudeme lhát, tuhá paliva (přesněji řečeno dřevo, na druhém místě jsou pak peletky a uhlí) v mnohém vyhrávají, jejich cena je nejnižší, a to i přesto, že to není nejlepší, obsluha je náročná, komfort nic moc a kouř z komínů okolí mění v uzenářství. Prvotní investice do tepelných čerpadel nebo solárních systémů se mnoha lidem i po osvětě nezdá. Tam, kde je zavedený plyn, je proto nejlepší topit plynem, celkové náklady jsou pak totiž nejpřijatelnější.

Spočítejte si úsporu a ušetřete:

Tento článek naleznete v kategorii

Podobné články


Jak ušetřit za energie v domácnosti

Jak ušetřit za energie v domácnosti

Zdá se vám, že děláte vše, abyste co nejvíce ušetřili, ale ony neustále zvyšující ceny jsou tak trochu proti vám. Je vůbec možné ještě nějakým způsobem ušetřit? Máme pro vás pár tipů, které by mohly být ve vaší snaze efektivní.

Datum: 19. 01. 2022
Kategotrie:
Celý článek
Po skončení topné sezóny si objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

Po skončení topné sezóny si objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

Topná sezóna oficiálně končí 31. května a doba po jejím skončení je ideální proto, abyste si objednali kominíka pro očistu a kontrolu komína i spalinových cest. Nenechávejte objednávání kominíka až na poslední chvíli. V červnu mají obvykle již plné diáře a najít tak volný vhodný termín nemusí být snadné. Objednejte si proto svého kominíka včas.

Datum: 12. 01. 2022
Kategotrie:
Celý článek
Méně peněz od ledna dostanou i zelené elektrárny

Méně peněz od ledna dostanou i zelené elektrárny

Kromě toho, že od ledna za elektřinu více zaplatíme, zároveň se také snížil i příspěvek na elektřinu vyrobenou v obnovitelných zdrojích. Už několik let přitom na tyto elektrárny přispívají i běžné české domácnosti.

Datum: 22. 01. 2022
Kategotrie:
Celý článek