04. 10. 2024
Bohužel žijeme v takovém teplotním pásmu, že se bez topení neobejdeme. Jak a čím topit, abychom na tom nakonec ušetřili? Odpověď není zrovna nejsnazší, protože možností je vážně spousta.
Přehled paliv
-
dřevo
-
biomasa
-
hnědé uhlí
-
dřevěné peletky
-
tepelné čerpadlo
-
dřevěné brikety
-
černé uhlí
-
centrální zásobování teplem
-
koks
-
zemní plyn
-
lehký topný olej
-
propan
-
elektřinou formou akumulace
-
elektřinou s pomocí přímotopu
Výhody a nevýhody vytápění jednotlivých druhů paliv
Vybrat to nejlevnější není vždy nejsnazší. Ne všude je možno vybírat z plné škály a výběr ovlivňují i jiná kritéria jako lokalita, provozní náklady, nároky na obsluhu a náročnost údržby. Plynové topné systémy není možno umístit tam, kde není plyn zaveden. Elektřinou zas není možno topit tam, kde není dostatečné vedení a dochází k častým výpadkům. Nejlevnější jsou tuhá paliva, ale nejsou nejvíce ekologická a obsluha není zrovna jednoduchá, a to i přesto, že moderní kotle disponují automatickým zásobníkem. Nejdražší je pak elektřina. Zlatou střední cestou jsou plynové zdroje. Vůbec nejlépe ze všeho vychází tepelná čerpadla a solární energie, ale ta zas něco stojí při nákupu.
Do výběru typu vytápění je proto nutné zařadit nejen cenu paliva, ale i komfort a jednoduchost obsluhy, dostupnost a možnosti skladování, spolehlivost a vliv na životní prostředí. Za uvážení stojí i vstupní a provozní náklady.
Nebudeme lhát, tuhá paliva (přesněji řečeno dřevo, na druhém místě jsou pak peletky a uhlí) v mnohém vyhrávají, jejich cena je nejnižší, a to i přesto, že to není nejlepší, obsluha je náročná, komfort nic moc a kouř z komínů okolí mění v uzenářství. Prvotní investice do tepelných čerpadel nebo solárních systémů se mnoha lidem i po osvětě nezdá. Tam, kde je zavedený plyn, je proto nejlepší topit plynem, celkové náklady jsou pak totiž nejpřijatelnější.