Ušetříte s námi ročně
více než 115 770
TIP: Jak získat slevu?
  • 1. Formulář vyplníte za 1 minutu
  • 2. Obratem Vám zavoláme s kalkulací slevy
  • 3. Vše potřebné za Vás bezplatně vyřídíme
  • 4. Ušetříte s námi až 115 770 Kč ročně

Kdy dítěti pořídit mobilní telefon


Kdy dítěti pořídit mobilní telefon

Mobilní telefony dnes zcela běžně vidíme v rukách předškoláků. Školáci se bez nich de facto neobejdou. Je to však rozumné? Existuje nějaká vhodná doba, kdy dítěti pořídit telefon nebo je to na osobním uvážení?

Doba, kdy je vhodné dítěti pořídit mobilní telefon je ústředním tématem řady debat. Odborníci se však shodli, že ideální věk pro pořízení prvního mobilu se pohybuje okolo desátého roku dítěte. Dříve je to vhodné pouze za těch podmínek, že dítě prokazuje nadprůměrnou mentální a sociální vyspělost. Pokud se však mobil dostane do rukou nedostatečně vyzrálého dítěte, může způsobit vážné sociální problémy a psychologickým jizvám, jež člověka poznamenají jednou pro vždy (budou ho doprovázet do konce jeho života).

Jaký mobilní telefon vybrat dítěti

Dalším velmi ožehavým tématem je výběr telefonu. Nejčastěji se debatuje o tom, jak by takový telefon měl vypadat, jaké funkce by měl být, jaký typ by to měl být, kolik do něj investovat a jaký tarif nebo paušál by to měl být. Pro děti na prvním stupni je vhodné pořídit jednoduchý tlačítkový telefon s omezeným voláním. Ten je pro rodičovskou kontrolu v tomto období dostačující. Další pokročilé funkce mohou dítěti v tomto věku uškodit.

Mobil v rukách dítěte nese i určité riziko

Před koupí mobilního telefonu by rodič měl zvážit všechna pro a proti. Jde sice o účinný nástroj kontroly i rychlou pomoc, když se dítě dostane do úzkých nebo když se ztratí. Může si díky němu přivolat pomoc. Díky péči o mobil se také učí zodpovědnosti a starosti o hodnotnou věc a také si uvědomí, že nic není zadarmo. Zároveň však se sebou nese i jisté riziko. Dítě se na něm může stát závislým a to tak, že se nezbaví potřeby po většinu svého času hypnotizováním jeho obrazovky. Mobil představuje jistou prestiž, s níž se mohou děti trumfovat, zároveň jsou více ohroženi krádežemi, kyber šikanou a také i ústrky a posměchem v případě, že žádný mobil nemají.

Předplacená karta nebo tarif?

Dětem mladším 10 let je lépe pořídit telefon s předplacenou kartou, s níž budete mít větší kontrolu o útratě. Omezený kredit rovněž zabrání tomu, aby provolal tisíce. Pro starší děti tu jsou různé tarify pro mladé, které mají nějaké volné minuty, SMS zprávy a nějaká ta data. Pokud dítě tarif přečerpá, je možné se s ním výchovně dohodnout, že tu částku zaplatí z kapesného anebo si na to bude muset vydělat.

Spočítejte si úsporu a ušetřete:

Tento článek naleznete v kategorii

Podobné články


Stát chce zkrotit předražená data

Stát chce zkrotit předražená data

To, že jsou u nás mobilní data dražší než v zahraničí, není nic nového. Vše se však má od léta radikálně změnit. Schválena totiž byla nová novela, která zcela radikálně změnila v naší zemi postavení mobilních operátorů. Kromě slev a vrácení práv zákazníkům, má nová novela umožnit úřadům lepší kontrolu a rozšíří jí pravomoci.

Kategotrie:
Celý článek
Telefonní operátoři u nás již brzy zlevní volání ze zahraničí

Telefonní operátoři u nás již brzy zlevní volání ze zahraničí

Kritika českých telefonních operátorů v posledních letech gradovala. Vše vyvrcholilo konečným rozhodnutím Evropské komise, která jim nařídila zlevnit své roamingové služby. A tak se tomu i stalo. Od dubna roku 2016 museli mobilní operátoři chtě, nechtě, svým klientům představit nové (mnohem levnější) mobilní a datové služby.

Kategotrie:
Celý článek
Senát chce vrátit práva zákazníkům

Senát chce vrátit práva zákazníkům

Tento rok čeká v resortu telekomunikací řada změn. Telekomunikační zákon bude totiž opět upraven. Senátu se nelíbí jednání operatorů. K nejskandálnějšímu chování přisuzují to, že si operátoři mění zákaznické smlouvy, jak je napadne. Nová podoba zákona by jim v tom měla zamezit. Práva by se totiž měly opětně vrátit do rukou zákazníků. S plánovanými změnami souhlasí i Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Kategotrie:
Celý článek