Ušetříte s námi ročně
více než 115 770
TIP: Jak získat slevu?
  • 1. Formulář vyplníte za 1 minutu
  • 2. Obratem Vám zavoláme s kalkulací slevy
  • 3. Vše potřebné za Vás bezplatně vyřídíme
  • 4. Ušetříte s námi až 115 770 Kč ročně

Méně peněz od ledna dostanou i zelené elektrárny


08. 03. 2020

Méně peněz od ledna dostanou i zelené elektrárny

Kromě toho, že od ledna za elektřinu více zaplatíme, zároveň se také snížil i příspěvek na elektřinu vyrobenou v obnovitelných zdrojích. Už několik let přitom na tyto elektrárny přispívají i běžné české domácnosti.

Za těmito změnami může Energetický regulační úřad, který má pod patronátem regulovanou část ceny elektřiny. Tento příspěvek tvoří něco přes 13% z celkové platby za elektřinu.

Proč došlo ke snížení?

Ke snížení došlo nárůstem ceny silové elektřiny. Výrobce elektřiny je tak schopen prodat elektřinu za vyšší cenu a díky tomu je možné přenést náklady spojené s podporou pouze do tržních podmínek a nezatěžovat tak tím tolik své spotřebitele i státní rozpočet. Vyšší tržní výnosy jsou tak spojeny s nižšími bonusy za zelenou energii.

Jakže?

Do zelených bonusů se ceny silové elektřiny promítnou snížením o necelých 400 korun za megawatthodinu, a to v závislosti na druhu zdroje. U výroben které tzv. spoluspalují, byly bonusy sníženy v podobě emisních povolenek, díky čemuž se snížil rozdíl mezi obnovitelným a fosilním palivem. Úspory pro spotřebitele i stát mohly být mnohem vyšší, ale brání v tom zákonná 2% indexace výkupní ceny, která tvoří základ pro stanovení zelených bonusů.

V roce 2019

I tak v roce 2019 oproti roku 2018 poklesnou zelené bonusy pro fotovoltaické elektrárny o 8-15%. Pro solární elektrárny se bonus sníží o 2-3%.

Neradujme se, část bonusů totiž zaplatí nakonec spotřebitelé

V roce 2019 na podporu elektřiny a tepla půjde z veřejných peněz 26,2 miliardy korun. Většina prostředků, čili 25 miliard korun půjde ze státního rozpočtu, zbytek pak z nespotřebovaných výdajů minulých let ministerstva průmyslu a obchodu. To, co však nepokryje stát, zaplatí spotřebitelé.

Spočítejte si úsporu a ušetřete:

Tento článek naleznete v kategorii

Podobné články


TOP 5 tipů, jak ušetřit na vytápění i během kruté zimy

Příjemné teplo v zimním období je příjemné, horší jsou pak ty účty za topení. Je ještě vůbec možné náklady za topení nějakým způsobem snížit? Nejde však o to, připravit se o příjemné teplo a zimu prožít v několika navrstvených svetrech..

Datum: 18. 03. 2020
Kategotrie:
Celý článek
Změny v exekucích

Změny v exekucích

V lednu svět exekucí zaznal jistých změn. Dovolte nám, abychom vás s nimi seznámili.

Datum: 12. 03. 2020
Kategotrie:
Celý článek
Největším žroutem energie v domácnosti je moderní televizor

Největším žroutem energie v domácnosti je moderní televizor

Snažíte se ušetřit za platbu elektřiny a vaše snaha se zdá být marná? Účet za elektrickou energii místo poklesu neustále narůstá a vy marně uvažujete, který žrout v domácnosti ještě vyměnit, abyste uspořili? Pokud jste vyměnili chladničku, pračku a žehličku, zamiřte do svého obýváku. Za zvyšující spotřebou totiž bude nejspíše vaše nová velká super moderní televize.

Datum: 03. 04. 2020
Kategotrie:
Celý článek