
Jak ušetřit peníze při nákupu letenek
Doba dovolených se blíží, tedy ta hlavní dovolenková sezóna a možná by se u šetření peněz hodilo prozradit i pár triků pro to, jak ušetřit peníze za nákup letenek. Nastává proto totiž ten nejlepší čas.
13. 02. 2023
Kromě toho, že od ledna za elektřinu více zaplatíme, zároveň se také snížil i příspěvek na elektřinu vyrobenou v obnovitelných zdrojích. Už několik let přitom na tyto elektrárny přispívají i běžné české domácnosti.
Za těmito změnami může Energetický regulační úřad, který má pod patronátem regulovanou část ceny elektřiny. Tento příspěvek tvoří něco přes 13% z celkové platby za elektřinu.
Ke snížení došlo nárůstem ceny silové elektřiny. Výrobce elektřiny je tak schopen prodat elektřinu za vyšší cenu a díky tomu je možné přenést náklady spojené s podporou pouze do tržních podmínek a nezatěžovat tak tím tolik své spotřebitele i státní rozpočet. Vyšší tržní výnosy jsou tak spojeny s nižšími bonusy za zelenou energii.
Do zelených bonusů se ceny silové elektřiny promítnou snížením o necelých 400 korun za megawatthodinu, a to v závislosti na druhu zdroje. U výroben které tzv. spoluspalují, byly bonusy sníženy v podobě emisních povolenek, díky čemuž se snížil rozdíl mezi obnovitelným a fosilním palivem. Úspory pro spotřebitele i stát mohly být mnohem vyšší, ale brání v tom zákonná 2% indexace výkupní ceny, která tvoří základ pro stanovení zelených bonusů.
I tak v roce 2019 oproti roku 2018 poklesnou zelené bonusy pro fotovoltaické elektrárny o 8-15%. Pro solární elektrárny se bonus sníží o 2-3%.
V roce 2019 na podporu elektřiny a tepla půjde z veřejných peněz 26,2 miliardy korun. Většina prostředků, čili 25 miliard korun půjde ze státního rozpočtu, zbytek pak z nespotřebovaných výdajů minulých let ministerstva průmyslu a obchodu. To, co však nepokryje stát, zaplatí spotřebitelé.
Doba dovolených se blíží, tedy ta hlavní dovolenková sezóna a možná by se u šetření peněz hodilo prozradit i pár triků pro to, jak ušetřit peníze za nákup letenek. Nastává proto totiž ten nejlepší čas.
Polemizujete nad tím, zda topení elektřinou není přece jen příliš drahé? Ano, elektřina je stále dražší než plyn, ale v případě podlahového vytápění nemusí jít o žádnou překážku. Tam, kde se topí klasickými radiátory, musí topení dosáhnout teploty 60 stupňů, což je nákladově náročné. Podlahové si vystačí s o deset až dvacet stupňů nižší teplotou. Jde tedy o jedno z nejúsornějších řešení pro vytápění. Podlahové topení je navíc možné nainstalovat i dodatečně, do již vybavené domácnosti.
Aktuálně sazby úroků u hypoték přesáhly 3%. Ponejvíce se pohybují v rozmezí 3,09-3,59%. Výše se samozřejmě odvíjí od výše poskytnutého úvěru a výše procentuální částky braného úvěru. Může se proto předpokládat, že v následujících 3 letech dojde k dalšímu zvyšování sazeb. Předpokládá se, že do roku 2020 stopne až na 4,5%.