Poskytovatelé hypoték si stále užívají zlaté časy
Zájem o hypotéky v posledních letech neustále vzrůstají. Jen vloni byly poskytnuty hypotéky za 184 miliard korun. Letos se dokonce očekává prolomení hranice 200 miliard korun. Co za to může?
15. 03. 2023
Stavební spoření představuje finanční produkt, který se u nás objevil již před 30 lety. Po chvíli úpadku, je opět na vzestupu. Jde totiž o jeden z nejbezpečnějších investičních produktů, které na našem trhu najdete a je podporován státem.
Spoření umožňuje našetřit si na nějakou výstavbu, rekonstrukci nebo stavební úpravy nemovitosti. Naspořenou částku si můžete vybrat nejdříve po 6 letech spoření. V případě, že byste stavební spoření nakonec ukončili dříve, přijdete o státní příspěvek i úrok. Vklady na účtu jsou úročeny 1-2% v závislosti na tom, kde stavební spoření uzavřete. Vliv na výši úroku má i výše vkládané částky. Potom, co spoříte alespoň 24 měsíců a dosáhnete za tu dobu alespoň 40% cílové částky, můžete zažádat o levný úvěr na bytové potřeby. Reálný úrok po započtení státního příspěvku pak může představovat až 4%, což je velmi pozitivní. Pokud vydržíte šetřit minimálně 6 let, můžete si celou částku, a to včetně státní podpory, vybrat a můžete si s naspořenými penězi dělat, co chcete.
Pokud nechcete přijít o 2000 korun státní podpory u stavebního spoření, musíte vedle poplatku za vedení účtu, platit každý měsíc 1667 korun. Peníze můžete platit pravidelně jednou měsíčně, ale i jednorázově jednou za rok. Na účtu přitom musí být připsány do 31. 12. Jinak hrozí, že na maximální podporu od státu nedosáhnete. Nevýhodou je nestálost státního příspěvku, který se může libovolně měnit a když se bude vládě chtít, může ho klidně i úplně zrušit.
Pokud jste během roku spořili méně, ale i tak chcete získat státní podporu v plné výši, navyšte svůj poslední vklad. Pomoci i může nová smlouva. Spousta spořitelen má teď před koncem roku i různé akce, takže vás to může vyjít mnohem výhodněji.
Zájem o hypotéky v posledních letech neustále vzrůstají. Jen vloni byly poskytnuty hypotéky za 184 miliard korun. Letos se dokonce očekává prolomení hranice 200 miliard korun. Co za to může?
Chystáte si vzít půjčku? Vybírejte s rozvahou. Výši splátek si nastavte tak, aby nedošlo k výraznému snížení vaší původní standardní životní úrovně. Splátky by nikdy neměly přesáhnout 50% výši vašich příjmů. Aby tomu tak vskutku bylo, při výběru půjčky se proto zaměřte na to, jaká je úroková sazba, RPSN a také i na to, od koho si půjčujete.
Již před dvěma lety začaly první změny ohledně hypoték. Stalo se tomu tak na doporučení České národní banky. Té to však nestačilo a tak v červnu tohoto roku přišla s ještě přísnějšími nařízeními. Jenže s nimi se zdá, že na hypotéku už dosáhne pouze elita.