Ušetříte s námi ročně
více než 115 770
TIP: Jak získat slevu?
  • 1. Formulář vyplníte za 1 minutu
  • 2. Obratem Vám zavoláme s kalkulací slevy
  • 3. Vše potřebné za Vás bezplatně vyřídíme
  • 4. Ušetříte s námi až 115 770 Kč ročně

Od ledna 2019 je navýšeno odškodnění za pracovní úrazy


05. 05. 2021

Od ledna 2019 je navýšeno odškodnění za pracovní úrazy

Se vstupem do roku 2019 přišla spousta změn. Jednou z nich je i zvyšování náhrad za pracovní úraz a nemoc z povolání a náhradu na výživu pozůstalých. Odškodné bylo navýšeno o dobré 3,4%.

Nutno však říct, že k navyšování těchto náhrad dochází vesměs pravidelně, v závislosti na procentním zvýšení důchodů. Náhrady představují rozdíl mezi průměrným výdělkem poškozených zaměstnanců před vznikem škody a výdělkem po pracovním úrazu nebo po zjištění nemoci z povolání, spadá sem i případný invalidní důchod poskytovaný z téhož důvodu.

Náhrada nákladů na výživu, vychází se z průměrného výdělku zemřelého zaměstnance a z jejich pozůstalostního důchodu. V případě zvýšení důchodu podle předpisu o důchodovém pojištění, dochází  ke snížení poskytované náhrady. Náhrada za ztrátu výdělku po skončení pracovní neschopnosti je pak vyplácena až do věku 65 let.

Aktuálně náhradu výdělku po skončení pracovní neschopnosti pobírá 12750 lidí. Náhrada výživného je vyplácena 470 pozůstalým.

Dočasná náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti

Vyplácí se v tom případě rozdíl mezi průměrným výdělkem před vznikem úrazu nebo nemoci z povolání a plnou výší náhrady mzdy, kterou vyplácí zaměstnavatel po dobu prvních 14 dnů pracovní neschopnosti a dále pak to, co vyplácí od patnáctého dne stát v dočasné pracovní neschopnosti. Vyplácí se po celou dobu trvání pracovní neschopnosti.

Odškodnění se vyplácí i nezaměstnaným

Možná jste to nevěděli, ale náhradu za ztrátu výdělku dostává i ten, kdo je veden v evidenci uchazečů o zaměstnání. Protože po pracovním úrazu nebo po zjištění nemoci z povolání nenašel novou práci nebo o práci přišel. V tom případě se při výpočtu vychází z minimální mzdy.

Spočítejte si úsporu a ušetřete:

Tento článek naleznete v kategorii

Podobné články


Jak ušetřit na osvětlení

Jak ušetřit na osvětlení

Zvažujete jak byste ještě mohli ušetřit na osvětlení interiéru? V domácnosti je možno použít hned několik typů světelných zdrojů. Ne všechny se však hodí do každého prostoru. Při volbě úsporného osvětlení je nutné si především ujasnit, co od osvětlení v dané místnosti vlastně očekáváte. A také si uvědomit, že kromě světla, osvětlení v domu vytváří i určitou atmosféru.

Datum: 20. 04. 2021
Kategotrie:
Celý článek
Jak snížit spotřebu auta

Jak snížit spotřebu auta

Snížení spotřeby paliva u aut je žhavým tématem. Koluje okolo něho spousta těch nejrůznějších tipů a triků, ale ne všechny jsou tak úžasné, jak to o sobě tvrdí. Popravdě, asi neexistuje žádná univerzální rada, která by dokázala ušetřit nějak velkou část paliva. Ty nejlepší rady vám však mohou snížit spotřebu až o 30%. To je však maximum. I to se však celkem slušné, nemyslíte?

Datum: 02. 05. 2021
Kategotrie:
Celý článek
Jak ušetřit mobilní data

Jak ušetřit mobilní data

Jen málokdo se dnes obejde bez internetového připojení. Aby vše fungovalo,neobejdete se bez mobilních dat. Bohužel i přes sebelepší tarif je snadné je rychle vyplýtvat. Co si budeme povídat, balíčky nabízené operátory jsou v dnešní době dost nedostatečné. Jejich cena je přitom stále vysoká. I proto si lidé kladou otázku, jak je co nejlépe ušetřit.

Datum: 29. 04. 2021
Kategotrie:
Celý článek