Ušetříte s námi ročně
více než 115 770
TIP: Jak získat slevu?
  • 1. Formulář vyplníte za 1 minutu
  • 2. Obratem Vám zavoláme s kalkulací slevy
  • 3. Vše potřebné za Vás bezplatně vyřídíme
  • 4. Ušetříte s námi až 115 770 Kč ročně

Od ledna 2019 je navýšeno odškodnění za pracovní úrazy


17. 02. 2023

Od ledna 2019 je navýšeno odškodnění za pracovní úrazy

Se vstupem do roku 2019 přišla spousta změn. Jednou z nich je i zvyšování náhrad za pracovní úraz a nemoc z povolání a náhradu na výživu pozůstalých. Odškodné bylo navýšeno o dobré 3,4%.

Nutno však říct, že k navyšování těchto náhrad dochází vesměs pravidelně, v závislosti na procentním zvýšení důchodů. Náhrady představují rozdíl mezi průměrným výdělkem poškozených zaměstnanců před vznikem škody a výdělkem po pracovním úrazu nebo po zjištění nemoci z povolání, spadá sem i případný invalidní důchod poskytovaný z téhož důvodu.

Náhrada nákladů na výživu, vychází se z průměrného výdělku zemřelého zaměstnance a z jejich pozůstalostního důchodu. V případě zvýšení důchodu podle předpisu o důchodovém pojištění, dochází  ke snížení poskytované náhrady. Náhrada za ztrátu výdělku po skončení pracovní neschopnosti je pak vyplácena až do věku 65 let.

Aktuálně náhradu výdělku po skončení pracovní neschopnosti pobírá 12750 lidí. Náhrada výživného je vyplácena 470 pozůstalým.

Dočasná náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti

Vyplácí se v tom případě rozdíl mezi průměrným výdělkem před vznikem úrazu nebo nemoci z povolání a plnou výší náhrady mzdy, kterou vyplácí zaměstnavatel po dobu prvních 14 dnů pracovní neschopnosti a dále pak to, co vyplácí od patnáctého dne stát v dočasné pracovní neschopnosti. Vyplácí se po celou dobu trvání pracovní neschopnosti.

Odškodnění se vyplácí i nezaměstnaným

Možná jste to nevěděli, ale náhradu za ztrátu výdělku dostává i ten, kdo je veden v evidenci uchazečů o zaměstnání. Protože po pracovním úrazu nebo po zjištění nemoci z povolání nenašel novou práci nebo o práci přišel. V tom případě se při výpočtu vychází z minimální mzdy.

Spočítejte si úsporu a ušetřete:

Tento článek naleznete v kategorii

Podobné články


Jak ušetřit peníze na dovolenou

Jak ušetřit peníze na dovolenou

Dovolená něco stojí. Pokud však chcete zažít pěknou dovolenou, nemusíte být bohatí. Povíme vám, jak si na takovou dovolenou ušetřit. S trochou kreativity dokážete zrealizovat pěknou dovolenou i bez potřeby nějaké půjčky.

Datum: 20. 02. 2023
Kategotrie:
Celý článek
Jak ušetřit peníze při nákupu letenek

Jak ušetřit peníze při nákupu letenek

Doba dovolených se blíží, tedy ta hlavní dovolenková sezóna a možná by se u šetření peněz hodilo prozradit i pár triků pro to, jak ušetřit peníze za nákup letenek. Nastává proto totiž ten nejlepší čas.

Datum: 19. 02. 2023
Kategotrie:
Celý článek
Cestovní pojištění pro sportovce

Cestovní pojištění pro sportovce

Aktivní lidé, zejména sportovci, by při balení se na dovolenou měli myslet i na důležité cestovní pojištění, které dostatečně pokryje i zranění způsobené při sportu. To totiž mnoho klasických, základních cestovních pojištění nemá.

Datum: 03. 03. 2023
Kategotrie:
Celý článek