10. 05. 2023
Zájem o hypotéky v posledních letech neustále vzrůstají. Jen vloni byly poskytnuty hypotéky za 184 miliard korun. Letos se dokonce očekává prolomení hranice 200 miliard korun. Co za to může?
Vedle nízkých úrokových sazeb, které se pohybují okolo 2%, jim nahrává i lepší dostupnost a celkově dobrá ekonomická situace v České republice. Díky tomu jsou lidé ochotni investovat do nemovitosti nejen za účelem vlastního bydlení, ale i jako investice do budoucnosti.
Pozor, levné úrokové sazby nemusí být věčně!
Deje si pozor na nízké úrokové sazby, mohou se za pár let změnit. Všímejte si také i fixace, která může být delší než na 5 let (také i na 7 nebo 10 let). Po uvolnění fixace si pak můžete zvolit jiného poskytovatele nebo si svou hypotéku přenést k někomu jinému, a to za nových a mnohem lepších podmínek.
Nový spotřebitelský úvěr ovlivní i hypotéky
Nový zákon, který byl schválen tento rok v červnu přináší výrazné zlepšení kvality služeb a zvýšení ochrany spotřebitelů. Díky novým opatřením by tak již nemělo docházet ke klamání spotřebitelů nesolventními společnostmi. Prosadila se i možnost předčasného splacení hypotéky, a to až do výše 20% jednou ročně.
Někteří odborníci tvrdí, že tento krok je zbytečný
Možnost předčasného splacení je totiž v dnešní době už běžnou záležitostí, kterou bankovní i nebankovní společnosti nabízí v rámci konkurenčního boje. Dle odborníků by bylo mnohem lepší, kdyby se změny zaměřily spíše na zprostředkovatele hypoték, kdy by k provozování této činnosti měli mít certifikaci a fungovat by měla i mnohem přísnější pravidla. Důležitá je i finanční gramotnost, jejíž součástí je důkladná informovanost, zájem o aktuality a přehled o solventních společnostech, které na českém trhu fungují spolehlivě již po dlouhou dobu a mají i dobré reference. Vyhýbat by se naopak měli pofidérním nabídkám od podomních zprostředkovatelů.