20. 09. 2024
V poslední době se mezi dětmi rozmáhá takový nešvar…
Byť je jim pouze 12, už si půjčují a nutno říct, že opakovaně. Tento stav je však nezdravý a negativně může ovlivnit jejich vztah k penězům i to, jak s nimi budou umět hospodařit v dospělosti. Co za to může? Touha žít v přepychu, nemají však potuchu, jak toho dosáhnout.
Výsledky průzkumu České spořitelny jsou o to víc zarážející, že byla cílena na děti ve věku od 12 do 25 let. Dle odborníků ovládají naše děti špatné návyky, které mohou negativně ovlivnit jejich budoucnost. Děti si jsou jisti, že na přepych budou i v budoucnu mít. Zároveň však říkali, že nebudou tolik pracovat a budou si víc užívat. Půjčovat si peníze jim nečiní žádné obtíže. Jde však o riziko, protože půjčené peníze užívají na běžnou útratu. Zajímavé je i to, že i přes tuto skutečnost bez zaváhání tvrdí, že o penězích vědí vše a že na finanční vzdělávání mají času dost. Děti si přitom nejčastěji půjčují od svých kamarádů nebo prarodičů, přičemž méně zodpovědně se chovají chlapci.
Děti by se měly finančně vzdělávat
Odborníci se po těchto výsledcích shodli na tom, že by se děti měli ve financích vzdělávat. Zodpovědnost za finanční gramotnost dětí a mladých lidí by přitom měli nést školy a rodiče. Protože jsou to právě oni, kteří je učí špatným návykům. Děti jsou ve skutečnosti přirozenými byznysmeny, všechno vyměňují, ale pokud je zkazíme, tak jim to i zůstane.
Dětem je nutné včas vysvětlit, že peníze nerostou na stromě a musí se pracně vydělat. . Správné zacházení s financemi se naučí hrou, seznámením se s chodem domácnosti, s tím, že s vámi budou chodit do obchodu, budete si hrát na banku a půjčování. Pomoci může rovněž i kapesné. Důležité však je, aby se děti naučily, jak s penězi zacházet, jak je spravovat, a jak s nimi co nejlépe hospodařit. Měly by také vědět, jak to s lidmi dopadne, když mají dluhy a exekuce.