Ušetříte s námi ročně
více než 115 770
TIP: Jak získat slevu?
  • 1. Formulář vyplníte za 1 minutu
  • 2. Obratem Vám zavoláme s kalkulací slevy
  • 3. Vše potřebné za Vás bezplatně vyřídíme
  • 4. Ušetříte s námi až 115 770 Kč ročně

Pozor, zkušenost s půjčkou mají už i malé děti!


14. 02. 2020

V poslední době se mezi dětmi rozmáhá takový nešvar…

Byť je jim pouze 12, už si půjčují a nutno říct, že opakovaně. Tento stav je však nezdravý a negativně může ovlivnit jejich vztah k penězům i to, jak s nimi budou umět hospodařit v dospělosti. Co za to může? Touha žít v přepychu, nemají však potuchu, jak toho dosáhnout.

Výsledky průzkumu České spořitelny jsou o to víc zarážející, že byla cílena na děti ve věku od 12 do 25 let. Dle odborníků ovládají naše děti špatné návyky, které mohou negativně ovlivnit jejich budoucnost. Děti si jsou jisti, že na přepych budou i v budoucnu mít. Zároveň však říkali, že nebudou tolik pracovat a budou si víc užívat. Půjčovat si peníze jim nečiní žádné obtíže. Jde však o riziko, protože půjčené peníze užívají na běžnou útratu. Zajímavé je i to, že i přes tuto skutečnost bez zaváhání tvrdí, že o penězích vědí vše a že na finanční vzdělávání mají času dost. Děti si přitom nejčastěji půjčují od svých kamarádů nebo prarodičů, přičemž méně zodpovědně se chovají chlapci.

Děti by se měly finančně vzdělávat

Odborníci se po těchto výsledcích shodli na tom, že by se děti měli ve financích vzdělávat. Zodpovědnost za finanční gramotnost dětí a mladých lidí by přitom měli nést školy a rodiče. Protože jsou to právě oni, kteří je učí špatným návykům. Děti jsou ve skutečnosti přirozenými byznysmeny, všechno vyměňují, ale pokud je zkazíme, tak jim to i zůstane.

Dětem je nutné včas vysvětlit, že peníze nerostou na stromě a musí se pracně vydělat. . Správné zacházení s financemi se naučí hrou, seznámením se s chodem domácnosti, s tím, že s vámi budou chodit do obchodu, budete si hrát na banku a půjčování. Pomoci může rovněž i kapesné. Důležité však je, aby se děti naučily, jak s penězi zacházet, jak je spravovat, a jak s nimi co nejlépe hospodařit. Měly by také vědět, jak to s lidmi dopadne, když mají dluhy a exekuce.

 

Spočítejte si úsporu a ušetřete:

Tento článek naleznete v kategorii

Podobné články


TOP 5 tipů, jak ušetřit na vytápění i během kruté zimy

Příjemné teplo v zimním období je příjemné, horší jsou pak ty účty za topení. Je ještě vůbec možné náklady za topení nějakým způsobem snížit? Nejde však o to, připravit se o příjemné teplo a zimu prožít v několika navrstvených svetrech..

Datum: 09. 02. 2020
Kategotrie:
Celý článek
Největším žroutem energie v domácnosti je moderní televizor

Největším žroutem energie v domácnosti je moderní televizor

Snažíte se ušetřit za platbu elektřiny a vaše snaha se zdá být marná? Účet za elektrickou energii místo poklesu neustále narůstá a vy marně uvažujete, který žrout v domácnosti ještě vyměnit, abyste uspořili? Pokud jste vyměnili chladničku, pračku a žehličku, zamiřte do svého obýváku. Za zvyšující spotřebou totiž bude nejspíše vaše nová velká super moderní televize.

Datum: 18. 01. 2020
Kategotrie:
Celý článek
Daň z nemovitostí v roce 2019

Daň z nemovitostí v roce 2019

K novinkám tohoto roku je i platba daně z nemovitých věcí. Jde o domy, byty, garáže, všechny další budovy, pozemky i vodní plochy, které jsou evidovány v katastru nemovitostí. Daň z nemovitosti přitom neplatí pouze jeho majitel.

Datum: 29. 01. 2020
Celý článek