Ušetříte s námi ročně
více než 115 770
TIP: Jak získat slevu?
  • 1. Formulář vyplníte za 1 minutu
  • 2. Obratem Vám zavoláme s kalkulací slevy
  • 3. Vše potřebné za Vás bezplatně vyřídíme
  • 4. Ušetříte s námi až 115 770 Kč ročně

Státní půjčky na bydlení pro mladé


07. 11. 2019

Státní půjčky na bydlení pro mladé

Vláda odsouhlasila dotované úvěry na byty a rodinné domy pro mladé rodiny. Dosáhnou na ně manželé a registrovaní partneři, ale i rodiče žijící sami s dětmi do 15 let, kdy žadatel nepřesáhl věkovou hranici 36 let.

O půjčce

Tito mladí lidé pak budou moci žádat Státní fond rozvoje bydlení o půjčku na opravu a modernizaci vlastního bydlení až o 300 000 korun. Pokud si budou chtít pořídit nový byt, mohou požádat o půjčku až o 1,2 milionu a v případě stavby rodinného domu až o 2 miliony korun. Půjčka je úrokována nejméně 1% ročně. Aktuálně se úrok pohybuje okolo 1,12%. Tato úroková sazba je přitom garantována až po dobu 20 let. Maximální doba splácení může výjimečně dosáhnout až 25 let. Stejně jako u běžné hypotéky se mu může během splácení změnit. Úvěr bude poskytnut maximálně do 80% výše skutečných nákladů. U rodinného domu to platí s cenou za pořízení pozemku.

Zákon je funkční již od 15. srpna 2018, kdy je možné o tuto půjčku žádat. Pro letošní rok přitom bylo uvolněno 650 milionů korun. Státní úvěr je přitom možné kombinovat s hypotékou. Avšak hypotéku není možné tímto úvěrem splatit.

Co byste ještě o této půjčce měli vědět

  • Pozor, pokud jeden z manželů už vlastní byt, nemůže ten druhý z páru žádat o státní půjčku. Nemohou mít ani podíl v bytovém družstvu.

  • K žádosti o půjčku u Státního fondu rozvoje potřebujete i odhad hodnoty nemovitosti. Volbu odhadce je však na žadateli.

  • U žádosti o půjčku je posuzován i výdělek, a to včetně příjmu partnera.

  • K této hypotéce nepotřebujete životní pojištění. Fond však vyžaduje u úvěru na výstavbu a bydlení pojištění proti přírodním živlům.

Kdy a kde žádat?

Žádosti je možno podávat na pracovištích fondu, tedy v Praze 2 (Vinohradská 46) nebo v Olomouci (Dolní náměstí 9). Žádost však můžete zaslat poštou, nikoliv však emailem. Dejte si pozor, aby žádosti nedošly dříve před uvolněním peněz na daný rok. Je nutno počítat, že se peníze určené pro daný rok velmi rychle vyčerpají. Pokud bude žádost dodána kompletní a nebude zapotřebí žádné doplnění, půjčka může být podepsána již do 30 dnů.

Spočítejte si úsporu a ušetřete:

Tento článek naleznete v kategorii

Podobné články


Jak ušetřit při rekonstrukci domu

Jak ušetřit při rekonstrukci domu

Rekonstrukce domu není levnou záležitostí. Šetření na levném materiálu a neosvědčených řemeslnících se nevyplácí. Co vám tedy může ušetřit peníze?

Datum: 13. 10. 2019
Kategotrie:
Celý článek
Končí vám fixace hypotéky v letech 2019 a 2020? Neváhejte!

Končí vám fixace hypotéky v letech 2019 a 2020? Neváhejte!

Aktuálně sazby úroků u hypoték přesáhly 3%. Ponejvíce se pohybují v rozmezí 3,09-3,59%. Výše se samozřejmě odvíjí od výše poskytnutého úvěru a výše procentuální částky braného úvěru. Může se proto předpokládat, že v následujících 3 letech  dojde k dalšímu zvyšování sazeb. Předpokládá se, že do roku 2020 stopne až na 4,5%.

Datum: 15. 11. 2019
Kategotrie:
Celý článek

Americká hypotéka nemusí být pouze od banky

Chystáte si vzít půjčku? Vybírejte s rozvahou. Výši splátek si nastavte tak, aby nedošlo k výraznému snížení vaší původní standardní životní úrovně. Splátky by nikdy neměly přesáhnout 50% výši vašich příjmů. Aby tomu tak vskutku bylo, při výběru půjčky se proto zaměřte na to, jaká je úroková sazba, RPSN a také i na to, od koho si půjčujete.

Datum: 20. 10. 2019
Kategotrie:
Celý článek