Ušetříte s námi ročně
více než 115 770
TIP: Jak získat slevu?
  • 1. Formulář vyplníte za 1 minutu
  • 2. Obratem Vám zavoláme s kalkulací slevy
  • 3. Vše potřebné za Vás bezplatně vyřídíme
  • 4. Ušetříte s námi až 115 770 Kč ročně

Změny v exekucích


27. 03. 2021

Změny v exekucích

V lednu svět exekucí zaznal jistých změn. Dovolte nám, abychom vás s nimi seznámili.

Nově by měl dlužník komunikovat pouze s jedním soudním exekutorem, stejně tak i exekuční soud. A to i v případech vícečetných exekucí. Exekutor by měl tak nárok pouze na jednu náhradu hotových výdajů, která je 3500 korun. Novela by měla snížit náklady exekuce, měl by se také zjednodušit i výkon státního dohledu. Fungovat by to mělo podle principu “první bere vše”. Věřitelé by pak museli exekutorovi povinně zaplatit paušální zálohu na náklady vymáhání. Pokud by se za dva roky nepodařilo vymoci ani korunu, exekuce by skončila. Maximální doba vymáhání by přitom byla osm let. Loni bylo v Česku 4,7 milionu exekucí, přičemž až 80% z nich je absolutně nevymahatelných.

Věřitelům se to nelíbí

Je logické, že se návrh nezamlouval České asociaci věřitelů.

Bankrot má osvobodit více doživotních dlužníků

Režim oddlužení by měl v budoucnu dostat z dluhové pasti více lidí. Podařit by se to mělo i těm, kteří teď ještě nemají dostatečné příjmy k tomu, aby splatili minimálně 30% dluhu. Tak, jak tomu bylo doposud. Od roku 2019 by mělo k oddlužení stačit, že věřitelům dlužník nabídne svůj tzv. postižitelný majetek a dalších 7 let bude poctivě splácet zbylý dluh a bude přitom žít jen z životního minima.  Je to mnohem přísnější alternativa, ale dlužník u toho přijde pouze o část majetku, ale ne o bydlení a věci levnější než 100 000 korun. Po 7 letech splácení mu však může být zbytek dluhu odpuštěn, a to i přesto, že by nakonec věřitelům nevrátil skoro nic, čili dosud žádaných alespoň 30%. Musel by de facto vyrovnat náklady insolvence. Věřitelům se tato varianta nelíbí, tvrdí, že už tak většina dlužníků umí své příjmy odklánět a splácí jen nutné minimum, aby pokryli těch předepsaných 30%. Zde však ještě nedošlo ke schválení.

Nezabavitelná částka mzdy

Nezabavitelná, čili nepostižitelná část mzdy je taková částka, která nesmí být v rámci exekuce lidem sražena. Slouží k zajištění základních životních potřeb. Součástí nezabavitelné částky je i výživné. Od ledna 2019 činí nezabavitelná částka 6428,67 korun. Na každou osobu, které je dlužník povinen poskytnout výživné, se pak uplatní ¼ z hodnoty nezabavitelné částky na osobu povinného, což je 1607,17 Kč. Částka, nad kterou se pak srazí veškerý zbytek mzdy, je pro tento rok stanovena na 9643 Kč. Tuto částku tvoří dvě složky, životní minimum jednotlivce a normativní náklady na bydlení. Průměrné náklady na bydlení jsou vyčísleny změnou nařízení vlády č.320/2018. Pro rok 2019 činí 6233 Kč. S počtem vyživovaných osob pak poroste i částka, kterou bude možné dlužníkům ze mzdy ponechat.

Spočítejte si úsporu a ušetřete:

Tento článek naleznete v kategorii

Podobné články


Jak ušetřit na osvětlení

Jak ušetřit na osvětlení

Zvažujete jak byste ještě mohli ušetřit na osvětlení interiéru? V domácnosti je možno použít hned několik typů světelných zdrojů. Ne všechny se však hodí do každého prostoru. Při volbě úsporného osvětlení je nutné si především ujasnit, co od osvětlení v dané místnosti vlastně očekáváte. A také si uvědomit, že kromě světla, osvětlení v domu vytváří i určitou atmosféru.

Datum: 13. 03. 2021
Kategotrie:
Celý článek
Jak ještě ušetřit

Jak ještě ušetřit

Vzhledem ke stále vzrůstajícím cenám lidé uvažují, kde by ještě ušetřili. A jelikož růst cen za energie jsou letos skutečně výrazné, zdá se snaha něco ušetřit takřka nemožná. Není tomu tak. Stále existují možnosti, které nám mohou pomoci v naší snaze zaplatit za vedení domácnosti o něco méně.

Chcete vědět, kde ušetřit?

Datum: 20. 03. 2021
Kategotrie:
Celý článek

Americká hypotéka nemusí být pouze od banky

Chystáte si vzít půjčku? Vybírejte s rozvahou. Výši splátek si nastavte tak, aby nedošlo k výraznému snížení vaší původní standardní životní úrovně. Splátky by nikdy neměly přesáhnout 50% výši vašich příjmů. Aby tomu tak vskutku bylo, při výběru půjčky se proto zaměřte na to, jaká je úroková sazba, RPSN a také i na to, od koho si půjčujete.

Datum: 05. 04. 2021
Kategotrie:
Celý článek