Ušetříte s námi ročně
více než 115 770
TIP: Jak získat slevu?
  • 1. Formulář vyplníte za 1 minutu
  • 2. Obratem Vám zavoláme s kalkulací slevy
  • 3. Vše potřebné za Vás bezplatně vyřídíme
  • 4. Ušetříte s námi až 115 770 Kč ročně

Čtvrtý mobilní operátor na českém trhu


20. 01. 2024

Čtvrtý mobilní operátor na českém trhu

Je logické, že se to stávajícím mobilním společnostem nelíbí, že by se na trhu měl objevit další hráč. Zpočátku se hovořilo, že tomu tak bude nejprve po roce 2020, dnes však již víme, že je možné, aby tomu tak bylo již letos.

Z dohody Mezinárodní telekomunikační unie a následného rozhodnutí Evropské komise a české vlády, dojde k uvolnění části televizního pásma 700 MHz, které připadne mobilním sítím. To dá šanci novému operátorovi a jelikož ve stejnou dobu skončí vysílání DVB-T a odstartuje i DVB-T2. Vítězové aukce, která se bude konat v letošním roce, pak mohou toto pásmo využít k vytvoření mobilní sítě i televize. Hrozí zde však i to, že by si uvolněné pásmo rozebrali stávající společnosti. ČTÚ si chce však vymínit, že zde bude prostor i pro nováčka. Stávající operátoři dostanou možnost až potom, co o bloky nebude mít nikdo zájem.

Zájemce však existuje

Zájemce o tuto frekvenci však je a není malý. Toho se stávající společnosti bojí. ČTÚ chce nováčkovi poskytnout další výhodu. Stávající operátoři by mu totiž po dobu 5-6 let museli poskytovat tzv. národní roaming a to za nediskriminačních podmínek přístup k hlasovým, SMS a datovým službám. To proto, aby nováček na českém trhu mohl nabízet první tarify, i když ještě nebude mít plně vybudovanou síť. Novou podmínkou bude i poskytování PPDR služeb pro komunikaci bezpečnostních složek. Z toho vyplývá i povinnost pokrývat i specifické oblasti a budovy. Bude zde i podmínka ochrany před rušením televizního příjmu.

Jak je tomu prozatím

Aktuálně je v Česku aktivních 14,5 milionu SIM karet. 93% využívá služby mobilních operátorů a zbytek se připojuje přes virtuální mobilní operátory.

Spočítejte si úsporu a ušetřete:

Tento článek naleznete v kategorii

Podobné články


Levnější mobilní data

Levnější mobilní data

Levnější mobilní data představují momentálně problém, jehož vyřešení bude možná oceněno Nobelovkou. Tak trochu se to podobá zarputilému tvrzení, že my Češi chceme jíst nekvalitní a drahé potraviny.

Datum: 30. 01. 2024
Kategotrie:
Celý článek
Wifi ve vlacích nebude

Wifi ve vlacích nebude

Ještě na podzim České dráhy slibovali wifi ve všech dálkových spojích, dnes je tomu úplně naopak. České dráhy zvažují limity ve svých vlacích a je možné, že místo směrem do Evropy, kde jsou volná data zcela běžná, se vracíme do středověku. Co za to může?

Datum: 24. 01. 2024
Kategotrie:
Celý článek
Jak získat tu nejlepší nabídku na neomezené volání?

Jak získat tu nejlepší nabídku na neomezené volání?

Neomezené tarify doposud patřily k těm nejčastěji nabízeným tarifům. Jen stěží však mezi nimi najdeme nějaký, který by nás dokázal potěšit se vším všudy. Vždy je tam nějaké ale. Spojeny jsou navíc s vysokými cenami. Chcete všechny výhody, ale nechcete za ně platit tak vysoké peníze? Máme pro vás tipy, jak telefonní společnosti donutit k lepší nabídce.

Datum: 15. 02. 2024
Kategotrie:
Celý článek