Ušetříte s námi ročně
více než 115 770
TIP: Jak získat slevu?
  • 1. Formulář vyplníte za 1 minutu
  • 2. Obratem Vám zavoláme s kalkulací slevy
  • 3. Vše potřebné za Vás bezplatně vyřídíme
  • 4. Ušetříte s námi až 115 770 Kč ročně

I přes neustálé zdražování, zájem o hypotéku neklesá


11. 06. 2019

I přes neustálé zdražování, zájem o hypotéku neklesá

Již před dvěma lety začaly první změny ohledně hypoték. Stalo se tomu tak na doporučení České národní banky. Té to však nestačilo a tak v červnu tohoto roku přišla s ještě přísnějšími nařízeními. Jenže s nimi se zdá, že na hypotéku už dosáhne pouze elita.

Od října pak došlo k dalším změnám ve světě hypoték. Zpřísnil se ještě více přístup k vlastnímu bydlení lidem s nižším příjmem, mladým rodinám s dětmi, které mají k dispozici pouze jeden plat.

Postupné omezování hypoték

Nejprve byly zakázány 100% hypotéky. Od října 2016 byly poskytovány úvěry v maximální výši 85-95%. To, ale nestačilo a tak v dubnu bylo doporučeno poskytovat úvěry pouze v maximální výši 80-90%. Musíte se ještě k tomu vlézt do 15% objemu. To logicky vedlo ke zdražování hypoték. ČNS však tato opatření nestačila a tak od října opět přitvrdila.

Kdo vlastně teď na hypotéku vůbec dosáhne?

Je to těžké. Výše dluhu by po novém neměla přesáhnout devítinásobek ročního čistého příjmu žadatele. Žadatel by přitom neměl na splátku dluhu vynakládat více než 45% svého měsíčního čistého příjmu. Toto se týká nových úvěrů.

I přes tuto skutečnost zájem o hypotéky doposud nepolevil. Banky naopak trhaly rekordy. Odborníci však předpokládají, že výrazný pokles teprve přijde a bude na přelomu starého a nového roku. A myslí si, že zájem o hypotéku klesne až o ⅓.

Českou národní banku však znervózňuje i růst cen nemovitostí

S čím ČNS nepočítala, je růst cen nemovitostí, k němuž také došlo. V roce 2017 u nás přitom rostly nejrychleji v celé Evropské unii. Někde to bylo až o 16%. Řada bytů byla přitom nadhodnocena, a to i o 14%. Díky tomu se vlastnictví nemovitostí stává pro běžného člověka nedosažitelným snem.

A jak se zdá, může být ještě i hůř, protože ani tato opatření ČNS neuspokojila.

Spočítejte si úsporu a ušetřete:

Tento článek naleznete v kategorii

Podobné články


Nenechte si ujít státní podporu u stavebního spoření!

Nenechte si ujít státní podporu u stavebního spoření!

Stavební spoření představuje finanční produkt, který se u nás objevil již před 30 lety. Po chvíli úpadku, je opět na vzestupu. Jde totiž o jeden z nejbezpečnějších investičních produktů, které na našem trhu najdete a je podporován státem.

Datum: 15. 07. 2019
Kategotrie:
Celý článek
Státní půjčky na bydlení pro mladé

Státní půjčky na bydlení pro mladé

Vláda odsouhlasila dotované úvěry na byty a rodinné domy pro mladé rodiny. Dosáhnou na ně manželé a registrovaní partneři, ale i rodiče žijící sami s dětmi do 15 let, kdy žadatel nepřesáhl věkovou hranici 36 let.

Datum: 16. 07. 2019
Kategotrie:
Celý článek

Poskytovatelé hypoték si stále užívají zlaté časy

Zájem o hypotéky v posledních letech neustále vzrůstají. Jen vloni byly poskytnuty hypotéky za 184 miliard korun. Letos se dokonce očekává prolomení hranice 200 miliard korun. Co za to může?

Datum: 25. 06. 2019
Kategotrie:
Celý článek