Ušetříte s námi ročně
více než 115 770
TIP: Jak získat slevu?
  • 1. Formulář vyplníte za 1 minutu
  • 2. Obratem Vám zavoláme s kalkulací slevy
  • 3. Vše potřebné za Vás bezplatně vyřídíme
  • 4. Ušetříte s námi až 115 770 Kč ročně

I přes neustálé zdražování, zájem o hypotéku neklesá


02. 04. 2024

I přes neustálé zdražování, zájem o hypotéku neklesá

Již před dvěma lety začaly první změny ohledně hypoték. Stalo se tomu tak na doporučení České národní banky. Té to však nestačilo a tak v červnu tohoto roku přišla s ještě přísnějšími nařízeními. Jenže s nimi se zdá, že na hypotéku už dosáhne pouze elita.

Od října pak došlo k dalším změnám ve světě hypoték. Zpřísnil se ještě více přístup k vlastnímu bydlení lidem s nižším příjmem, mladým rodinám s dětmi, které mají k dispozici pouze jeden plat.

Postupné omezování hypoték

Nejprve byly zakázány 100% hypotéky. Od října 2016 byly poskytovány úvěry v maximální výši 85-95%. To, ale nestačilo a tak v dubnu bylo doporučeno poskytovat úvěry pouze v maximální výši 80-90%. Musíte se ještě k tomu vlézt do 15% objemu. To logicky vedlo ke zdražování hypoték. ČNS však tato opatření nestačila a tak od října opět přitvrdila.

Kdo vlastně teď na hypotéku vůbec dosáhne?

Je to těžké. Výše dluhu by po novém neměla přesáhnout devítinásobek ročního čistého příjmu žadatele. Žadatel by přitom neměl na splátku dluhu vynakládat více než 45% svého měsíčního čistého příjmu. Toto se týká nových úvěrů.

I přes tuto skutečnost zájem o hypotéky doposud nepolevil. Banky naopak trhaly rekordy. Odborníci však předpokládají, že výrazný pokles teprve přijde a bude na přelomu starého a nového roku. A myslí si, že zájem o hypotéku klesne až o ⅓.

Českou národní banku však znervózňuje i růst cen nemovitostí

S čím ČNS nepočítala, je růst cen nemovitostí, k němuž také došlo. V roce 2017 u nás přitom rostly nejrychleji v celé Evropské unii. Někde to bylo až o 16%. Řada bytů byla přitom nadhodnocena, a to i o 14%. Díky tomu se vlastnictví nemovitostí stává pro běžného člověka nedosažitelným snem.

A jak se zdá, může být ještě i hůř, protože ani tato opatření ČNS neuspokojila.

Spočítejte si úsporu a ušetřete:

Tento článek naleznete v kategorii

Podobné články


Státní půjčky na bydlení pro mladé

Státní půjčky na bydlení pro mladé

Vláda odsouhlasila dotované úvěry na byty a rodinné domy pro mladé rodiny. Dosáhnou na ně manželé a registrovaní partneři, ale i rodiče žijící sami s dětmi do 15 let, kdy žadatel nepřesáhl věkovou hranici 36 let.

Datum: 30. 03. 2024
Kategotrie:
Celý článek
Daň z nemovitostí v roce 2019

Daň z nemovitostí v roce 2019

K novinkám tohoto roku je i platba daně z nemovitých věcí. Jde o domy, byty, garáže, všechny další budovy, pozemky i vodní plochy, které jsou evidovány v katastru nemovitostí. Daň z nemovitosti přitom neplatí pouze jeho majitel.

Datum: 05. 04. 2024
Celý článek

Americká hypotéka nemusí být pouze od banky

Chystáte si vzít půjčku? Vybírejte s rozvahou. Výši splátek si nastavte tak, aby nedošlo k výraznému snížení vaší původní standardní životní úrovně. Splátky by nikdy neměly přesáhnout 50% výši vašich příjmů. Aby tomu tak vskutku bylo, při výběru půjčky se proto zaměřte na to, jaká je úroková sazba, RPSN a také i na to, od koho si půjčujete.

Datum: 11. 03. 2024
Kategotrie:
Celý článek