Ušetříte s námi ročně
více než 115 770
TIP: Jak získat slevu?
  • 1. Formulář vyplníte za 1 minutu
  • 2. Obratem Vám zavoláme s kalkulací slevy
  • 3. Vše potřebné za Vás bezplatně vyřídíme
  • 4. Ušetříte s námi až 115 770 Kč ročně

Daň z nemovitostí v roce 2019


05. 04. 2024

Daň z nemovitostí v roce 2019

K novinkám tohoto roku je i platba daně z nemovitých věcí. Jde o domy, byty, garáže, všechny další budovy, pozemky i vodní plochy, které jsou evidovány v katastru nemovitostí. Daň z nemovitosti přitom neplatí pouze jeho majitel.

Jak to je

Daň z nemovitostí se jako jediná přiznává a také platí dopředu. Týká se to přitom jak pozemků, tak i staveb a bytových jednotek. Konečnou cenu určují metry čtvereční a následně sazby a koeficienty. Sazby najdete v pokynech k daňovému přiznání. Koeficienty určují jednotlivé radnice. Každá obec může stanovit jeden místní koeficient ve výši 2, 3, 4 nebo 5. Přiznání se podává v papírové podobě buď osobně, nebo poštou. V případě, že jste vlastníkem datové schránky, musíte použít výhradně elektronickou formu. Pokud by k tomu tak nebylo, hrozí vám pokuta ve výši až 2000 korun.

 

Daně z nemovitosti musíte podat do 31. 1. 2019. Pokud už jste toto daňové přiznání k nemovitosti už někdy v minulosti podávali, a vaše údaje se nijak nezměnily, přiznání podávat nemusíte, automaticky v květnu obdržíte složenku s výší úhrady. Do poloviny března pak můžete zažádat o zaslání platebních údajů na e-mail. Daň pak musíte zaplatit do konce května tohoto roku. Učinit tak můžete převodem, poštovní poukázkou, ale i hotově na finančním úřadu nebo pokladně České národní banky, nebo prostřednictvím SIPO. V případě, že je platba nad 5000 korun, je možno platbu rozpůlit a druhou platbu zaplatit až do konce listopadu. Od platby budete osvobozeni jen v případě, že by poplatek byl nižší než 30 korun.

Pokuta a penále

Pokud jste takové přiznání nepodali a ani nereagovali na výzvu finančního úřadu, zaplatíte pokutu. Jeho minimální výše činí 500 korun. Opoždění je možné pouze o 5 dnů. Pátý den musí být doručeno. Za delší prodlení pak naskakuje penále o 0,05% z vyměřené daně za každý den zpoždění. Maximálně však jde o 5% a do 300 0000 korun. Pokuta se promíjí, pokud je nižší než 200 korun.

Spočítejte si úsporu a ušetřete:

Tento článek naleznete v kategorii

Podobné články


Méně peněz od ledna dostanou i zelené elektrárny

Méně peněz od ledna dostanou i zelené elektrárny

Kromě toho, že od ledna za elektřinu více zaplatíme, zároveň se také snížil i příspěvek na elektřinu vyrobenou v obnovitelných zdrojích. Už několik let přitom na tyto elektrárny přispívají i běžné české domácnosti.

Datum: 06. 04. 2024
Kategotrie:
Celý článek

Americká hypotéka nemusí být pouze od banky

Chystáte si vzít půjčku? Vybírejte s rozvahou. Výši splátek si nastavte tak, aby nedošlo k výraznému snížení vaší původní standardní životní úrovně. Splátky by nikdy neměly přesáhnout 50% výši vašich příjmů. Aby tomu tak vskutku bylo, při výběru půjčky se proto zaměřte na to, jaká je úroková sazba, RPSN a také i na to, od koho si půjčujete.

Datum: 11. 03. 2024
Kategotrie:
Celý článek
Levnější mobilní data

Levnější mobilní data

Levnější mobilní data představují momentálně problém, jehož vyřešení bude možná oceněno Nobelovkou. Tak trochu se to podobá zarputilému tvrzení, že my Češi chceme jíst nekvalitní a drahé potraviny.

Datum: 15. 04. 2024
Kategotrie:
Celý článek