Ušetříte s námi ročně
více než 115 770
TIP: Jak získat slevu?
  • 1. Formulář vyplníte za 1 minutu
  • 2. Obratem Vám zavoláme s kalkulací slevy
  • 3. Vše potřebné za Vás bezplatně vyřídíme
  • 4. Ušetříte s námi až 115 770 Kč ročně

Daň z nemovitostí v roce 2019


20. 01. 2022

Daň z nemovitostí v roce 2019

K novinkám tohoto roku je i platba daně z nemovitých věcí. Jde o domy, byty, garáže, všechny další budovy, pozemky i vodní plochy, které jsou evidovány v katastru nemovitostí. Daň z nemovitosti přitom neplatí pouze jeho majitel.

Jak to je

Daň z nemovitostí se jako jediná přiznává a také platí dopředu. Týká se to přitom jak pozemků, tak i staveb a bytových jednotek. Konečnou cenu určují metry čtvereční a následně sazby a koeficienty. Sazby najdete v pokynech k daňovému přiznání. Koeficienty určují jednotlivé radnice. Každá obec může stanovit jeden místní koeficient ve výši 2, 3, 4 nebo 5. Přiznání se podává v papírové podobě buď osobně, nebo poštou. V případě, že jste vlastníkem datové schránky, musíte použít výhradně elektronickou formu. Pokud by k tomu tak nebylo, hrozí vám pokuta ve výši až 2000 korun.

 

Daně z nemovitosti musíte podat do 31. 1. 2019. Pokud už jste toto daňové přiznání k nemovitosti už někdy v minulosti podávali, a vaše údaje se nijak nezměnily, přiznání podávat nemusíte, automaticky v květnu obdržíte složenku s výší úhrady. Do poloviny března pak můžete zažádat o zaslání platebních údajů na e-mail. Daň pak musíte zaplatit do konce května tohoto roku. Učinit tak můžete převodem, poštovní poukázkou, ale i hotově na finančním úřadu nebo pokladně České národní banky, nebo prostřednictvím SIPO. V případě, že je platba nad 5000 korun, je možno platbu rozpůlit a druhou platbu zaplatit až do konce listopadu. Od platby budete osvobozeni jen v případě, že by poplatek byl nižší než 30 korun.

Pokuta a penále

Pokud jste takové přiznání nepodali a ani nereagovali na výzvu finančního úřadu, zaplatíte pokutu. Jeho minimální výše činí 500 korun. Opoždění je možné pouze o 5 dnů. Pátý den musí být doručeno. Za delší prodlení pak naskakuje penále o 0,05% z vyměřené daně za každý den zpoždění. Maximálně však jde o 5% a do 300 0000 korun. Pokuta se promíjí, pokud je nižší než 200 korun.

Spočítejte si úsporu a ušetřete:

Tento článek naleznete v kategorii

Podobné články


Jak ušetřit za vodu

Jak ušetřit za vodu

Je jen otázkou času, kdy po zdražování plynu a elektřiny, přijde na řadu zdražování vody. Už tak je šetření s vodou dost náročným úkonem. Zdá se vám, že vícesnad již není možné udělat? Možná přece jen existují nějaké možnosti. Máme pro vás nějaké tipy, s nimiž možná docílíte k úspoře.

Datum: 19. 01. 2022
Kategotrie:
Celý článek

Poskytovatelé hypoték si stále užívají zlaté časy

Zájem o hypotéky v posledních letech neustále vzrůstají. Jen vloni byly poskytnuty hypotéky za 184 miliard korun. Letos se dokonce očekává prolomení hranice 200 miliard korun. Co za to může?

Datum: 24. 12. 2021
Kategotrie:
Celý článek

TOP 5 tipů, jak ušetřit na vytápění i během kruté zimy

Příjemné teplo v zimním období je příjemné, horší jsou pak ty účty za topení. Je ještě vůbec možné náklady za topení nějakým způsobem snížit? Nejde však o to, připravit se o příjemné teplo a zimu prožít v několika navrstvených svetrech..

Datum: 25. 12. 2021
Kategotrie:
Celý článek