Ušetříte s námi ročně
více než 115 770
TIP: Jak získat slevu?
  • 1. Formulář vyplníte za 1 minutu
  • 2. Obratem Vám zavoláme s kalkulací slevy
  • 3. Vše potřebné za Vás bezplatně vyřídíme
  • 4. Ušetříte s námi až 115 770 Kč ročně

Daň z nemovitostí v roce 2019


13. 11. 2019

Daň z nemovitostí v roce 2019

K novinkám tohoto roku je i platba daně z nemovitých věcí. Jde o domy, byty, garáže, všechny další budovy, pozemky i vodní plochy, které jsou evidovány v katastru nemovitostí. Daň z nemovitosti přitom neplatí pouze jeho majitel.

Jak to je

Daň z nemovitostí se jako jediná přiznává a také platí dopředu. Týká se to přitom jak pozemků, tak i staveb a bytových jednotek. Konečnou cenu určují metry čtvereční a následně sazby a koeficienty. Sazby najdete v pokynech k daňovému přiznání. Koeficienty určují jednotlivé radnice. Každá obec může stanovit jeden místní koeficient ve výši 2, 3, 4 nebo 5. Přiznání se podává v papírové podobě buď osobně, nebo poštou. V případě, že jste vlastníkem datové schránky, musíte použít výhradně elektronickou formu. Pokud by k tomu tak nebylo, hrozí vám pokuta ve výši až 2000 korun.

 

Daně z nemovitosti musíte podat do 31. 1. 2019. Pokud už jste toto daňové přiznání k nemovitosti už někdy v minulosti podávali, a vaše údaje se nijak nezměnily, přiznání podávat nemusíte, automaticky v květnu obdržíte složenku s výší úhrady. Do poloviny března pak můžete zažádat o zaslání platebních údajů na e-mail. Daň pak musíte zaplatit do konce května tohoto roku. Učinit tak můžete převodem, poštovní poukázkou, ale i hotově na finančním úřadu nebo pokladně České národní banky, nebo prostřednictvím SIPO. V případě, že je platba nad 5000 korun, je možno platbu rozpůlit a druhou platbu zaplatit až do konce listopadu. Od platby budete osvobozeni jen v případě, že by poplatek byl nižší než 30 korun.

Pokuta a penále

Pokud jste takové přiznání nepodali a ani nereagovali na výzvu finančního úřadu, zaplatíte pokutu. Jeho minimální výše činí 500 korun. Opoždění je možné pouze o 5 dnů. Pátý den musí být doručeno. Za delší prodlení pak naskakuje penále o 0,05% z vyměřené daně za každý den zpoždění. Maximálně však jde o 5% a do 300 0000 korun. Pokuta se promíjí, pokud je nižší než 200 korun.

Spočítejte si úsporu a ušetřete:

Tento článek naleznete v kategorii

Podobné články


Plánování dovolené – rizikové destinace

Plánování dovolené – rizikové destinace

Letní dovolená je takovou odměnou za práci, kterou úmorně vykonáváte. Má přinést nejen potřebný relax, odpočinek a také čas na rodinu, blízké a poznání něčeho nového. Jezdíme poznávat nové kraje, protože to vyžene z hlavy náš stereotyp a zaměstnání naše myšlení zcela jinými záležitostmi, než je práce a běžné starosti. Jenže i na cestách nás může potkat nemilá událost, pokud cestujeme do rizikových destinací, pak obzvlášť.

Datum: 25. 10. 2019
Kategotrie:
Celý článek

Víte, že na schválení půjčky mohou dnes mít i sociální sítě

Kdo v současnosti není na sociální síti, jakoby nebyl. Této skutečnosti dnes zcela běžně využívají zaměstnavatelé, aby si prověřili svého potencionálního zaměstnance, koho z vás by však napadlo, že tak činí i bankovní společnosti?

Datum: 23. 10. 2019
Kategotrie:
Celý článek
Jak ušetřit při rekonstrukci domu

Jak ušetřit při rekonstrukci domu

Rekonstrukce domu není levnou záležitostí. Šetření na levném materiálu a neosvědčených řemeslnících se nevyplácí. Co vám tedy může ušetřit peníze?

Datum: 13. 10. 2019
Kategotrie:
Celý článek