Ušetříte s námi ročně
více než 115 770
TIP: Jak získat slevu?
  • 1. Formulář vyplníte za 1 minutu
  • 2. Obratem Vám zavoláme s kalkulací slevy
  • 3. Vše potřebné za Vás bezplatně vyřídíme
  • 4. Ušetříte s námi až 115 770 Kč ročně

Jak ušetřit na osvětlení


12. 03. 2023

Jak ušetřit na osvětlení

Zvažujete jak byste ještě mohli ušetřit na osvětlení interiéru? V domácnosti je možno použít hned několik typů světelných zdrojů. Ne všechny se však hodí do každého prostoru. Při volbě úsporného osvětlení je nutné si především ujasnit, co od osvětlení v dané místnosti vlastně očekáváte. A také si uvědomit, že kromě světla, osvětlení v domu vytváří i určitou atmosféru.

Klasické žárovky stále ještě nejsou minulostí

Ačkoliv EU před časem zakázala prodej klasických žárovek, v obchodě je přesto můžete koupit, byť oficiálně jako typ technického osvětlení. Jen jsou 10x dražší. Mnoho lidí pro ně má však stále slabost pro jejich snadný způsob užití. Jenomže faktem je, že tyto žárovky moc plusů nemají, jsou nehospodárné, mají krátkou životnost (asi jen 1000 hodin) a 95% spotřebované energie jde na tvorbu tepla a pouhých 5% na světlo. Pozitivní na nich tedy je snad jen ta cena.

Nejvýhodnější jsou kompaktní zářivky

Tím nejhospodárnějším osvětlením jsou kompaktní zářivky. Ano, jsou dražší, ale pokud zvolíte ověřenou značku a dáte si pozor na délku životnosti, vyplatí se vám to. Délka životnosti kompaktních zářivek se přitom pohybuje okolo 3000 až 15000 hodin podle typu. Pozor, nejde však o úsporné osvětlení!

LED osvětlení

Vůbec tu nejjednodušší cestu k úsporám představuje výměna klasických žárovek za LED žárovky. Jde totiž o osvětlení s mnoha násobně nižší spotřebou elektřiny a také i delší životností. Pozitivní také je, že jejich cena také neustále klesá. Stále jsou však dražší než běžné žárovky. Nutno však uvažovat ekonomicky. Když si srovnáte jejich cenu a životnost, dojde vám, že se vám počáteční výdaje velmi brzy vrátí.

Volba té správné žárovky do daného interiéru

Vzhledem k tomu, že se kompaktní zářivky rozsvítí až po několika minutách provozu, nehodí se do místností, kudy jenom procházíte nebo pobýváte poskrovnu, ale tam, kde svítíte dlouhodobě. Naopak LED žárovky se rozsvítí ihned a v plné intenzitě, takže je ji možné užívat i do prostor, jak s dlouhodobým, tak i krátkodobým osvětlením. Vhodné jsou i pro užití ve venkovních prostorech, jelikož jim nevadí zima.

Spočítejte si úsporu a ušetřete:

Tento článek naleznete v kategorii

Podobné články


Největším žroutem energie v domácnosti je moderní televizor

Největším žroutem energie v domácnosti je moderní televizor

Snažíte se ušetřit za platbu elektřiny a vaše snaha se zdá být marná? Účet za elektrickou energii místo poklesu neustále narůstá a vy marně uvažujete, který žrout v domácnosti ještě vyměnit, abyste uspořili? Pokud jste vyměnili chladničku, pračku a žehličku, zamiřte do svého obýváku. Za zvyšující spotřebou totiž bude nejspíše vaše nová velká super moderní televize.

Datum: 11. 03. 2023
Kategotrie:
Celý článek
Pojištění před neschopností pracovat

Pojištění před neschopností pracovat

Pojistit je dnes možné skoro všechno, takže proč si nepojistit svou neschopnost pracovat? Toto pojištění je navíc velice praktické a výhodné. Může vás ochránit před celou řadou nepříjemností, které jsou s nemocenskou spojeny.

Datum: 22. 02. 2023
Kategotrie:
Celý článek
Jak ušetřit za bydlení

Jak ušetřit za bydlení

Platby za bydlení patří k těm nejvyšším položkám z rodinného rozpočtu. I když se to zdá nemožné, stále existují cesty a vy máte možnosti, jak své náklady za bydlení celkem jednoduše snížit.

Datum: 18. 02. 2023
Kategotrie:
Celý článek