Ušetříte s námi ročně
více než 115 770
TIP: Jak získat slevu?
  • 1. Formulář vyplníte za 1 minutu
  • 2. Obratem Vám zavoláme s kalkulací slevy
  • 3. Vše potřebné za Vás bezplatně vyřídíme
  • 4. Ušetříte s námi až 115 770 Kč ročně

Malý / velký převrat v placení za elektřinu


10. 01. 2022

Malý / velký převrat v placení za elektřinu

Již s příchodem roku 2017 se můžeme těšit na malou/ velkou revoluci ve způsobu placení za elektrickou energii. Příští rok se totiž budou platby odvíjet od velikosti jističe, nikoliv skutečné výše spotřeby. Vskutku senás tato změna cen za elektřinu dotkne minimálně?

S touto zprávou šokoval obyvatele České republiky, na přelomu roku 2015 a 2016, přišel Energetický úřad. Po vlně nevole, a to i přes své původní tvrzení, že se změna běžného spotřebitele výrazně nedotkne, se rozhodla zjistit, jestli tomu tak skutečně bude.

Změna plateb je dle Energetického regulačního úřadu nevyhnutná

Podle Energetického regulačního úřadu je změna tarifů nevyhnutná. Na energetickém trhu proběhly zásadní změny. Jde především o přípravu české energetiky na chytré sítě a decentralizovanou výrobu elektřiny, která má v budoucnosti spotřebitelům umožnit vlastní výrobu prostřednictvím solárních panelů. Jestli by však prý dříve nedošlo ke změnám plateb, tak by dle ERÚ nakonec náklady nesly domácnosti, které by solární panely neužívaly. A proto se úřad rozhodl přimět domácnosti, aby si neinstalovali větší jističe, než je opravdu potřebné. Běžně je dnes kapacita jističe v domácnosti až dvojnásobně vyšší oproti reálné potřebě. Změnu schvalovali i energetické společnosti, které ji visí jako spravedlivější.

Zdražení mělo být o 10 až 20%

Podle Pražské energetiky má jen v Praze naddimenzovaný jistič 20% zákazníků. Ti všichni by podle nových tarifů měli zaplatit o 10% více, pokud si nenechají svůj jistič vyměnit za menší. Výměna přitom není zadarmo, ale vychází cca na 5 až 7000 korun. Pro velký počet zájemců se zvažovalo i o jednorázové státní dotaci. Výměna jističe za menší by měla přinést 20% úsporu.

Tohle se týkalo Prahy, tisíce lidí v zemi však měli zaplatit o desítky procent více

I když se Energetický regulační úřad dlouho hájil, že neočekává žádný drastický dopad, realita je jiná. Řadě lidí totiž nepomůže ani výměna jističe. Jde např. o chalupáře, majitelé garáží, dílen a podobně, kteří vyšší jistič jednoduše potřebují pro provoz elektrického zařízení a jejich spotřeba je nárazová. I když tak použijí třeba cirkulárku jen několikrát do roka, za spotřebovanou elektřinu by díky novému zákonu měli zaplatit až o několik desítek procent více. Jelikož se Energetický regulační úřad střetl s nevolí, rozhodl se zjistit, kolik spotřebitelů by se to mělo týkat. Původně si totiž myslel, že jde pouze o pár tisícovek lidí…

Malý/velký v platbách za elektřinu převrat se prozatím nekoná

Již za 3 měsíce však ze své snahy ERÚ ustoupil. Nové tarify za platbu elektřiny se tak v roce 2017 konat nebudou. Velká vlna kritiky byla tak přinesla své ovoce. Návrh Energetického regulačního úřadu byl shledán za špatný a byl vrácen k přepracování.

Spočítejte si úsporu a ušetřete:

Tento článek naleznete v kategorii

Podobné články


Největším žroutem energie v domácnosti je moderní televizor

Největším žroutem energie v domácnosti je moderní televizor

Snažíte se ušetřit za platbu elektřiny a vaše snaha se zdá být marná? Účet za elektrickou energii místo poklesu neustále narůstá a vy marně uvažujete, který žrout v domácnosti ještě vyměnit, abyste uspořili? Pokud jste vyměnili chladničku, pračku a žehličku, zamiřte do svého obýváku. Za zvyšující spotřebou totiž bude nejspíše vaše nová velká super moderní televize.

Datum: 09. 01. 2022
Kategotrie:
Celý článek
Po skončení topné sezóny si objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

Po skončení topné sezóny si objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

Topná sezóna oficiálně končí 31. května a doba po jejím skončení je ideální proto, abyste si objednali kominíka pro očistu a kontrolu komína i spalinových cest. Nenechávejte objednávání kominíka až na poslední chvíli. V červnu mají obvykle již plné diáře a najít tak volný vhodný termín nemusí být snadné. Objednejte si proto svého kominíka včas.

Datum: 12. 01. 2022
Kategotrie:
Celý článek
Od roku 2019 zaplatíme za elektřinu až o 10% více

Od roku 2019 zaplatíme za elektřinu až o 10% více

Spolu s plynem od ledna výrazně zdraží i elektřina. Může za to skutečnost, že ceny elektřiny během roku vyletěly o více než polovinu a od září nedošlo k žádnému poklesu cen. Rozdíl cen za poslední dva roky je přitom až dvojnásobný.

Datum: 14. 01. 2022
Kategotrie:
Celý článek