Ušetříte s námi ročně
více než 115 770
TIP: Jak získat slevu?
  • 1. Formulář vyplníte za 1 minutu
  • 2. Obratem Vám zavoláme s kalkulací slevy
  • 3. Vše potřebné za Vás bezplatně vyřídíme
  • 4. Ušetříte s námi až 115 770 Kč ročně

Malý / velký převrat v placení za elektřinu


12. 07. 2019

Malý / velký převrat v placení za elektřinu

Již s příchodem roku 2017 se můžeme těšit na malou/ velkou revoluci ve způsobu placení za elektrickou energii. Příští rok se totiž budou platby odvíjet od velikosti jističe, nikoliv skutečné výše spotřeby. Vskutku senás tato změna cen za elektřinu dotkne minimálně?

S touto zprávou šokoval obyvatele České republiky, na přelomu roku 2015 a 2016, přišel Energetický úřad. Po vlně nevole, a to i přes své původní tvrzení, že se změna běžného spotřebitele výrazně nedotkne, se rozhodla zjistit, jestli tomu tak skutečně bude.

Změna plateb je dle Energetického regulačního úřadu nevyhnutná

Podle Energetického regulačního úřadu je změna tarifů nevyhnutná. Na energetickém trhu proběhly zásadní změny. Jde především o přípravu české energetiky na chytré sítě a decentralizovanou výrobu elektřiny, která má v budoucnosti spotřebitelům umožnit vlastní výrobu prostřednictvím solárních panelů. Jestli by však prý dříve nedošlo ke změnám plateb, tak by dle ERÚ nakonec náklady nesly domácnosti, které by solární panely neužívaly. A proto se úřad rozhodl přimět domácnosti, aby si neinstalovali větší jističe, než je opravdu potřebné. Běžně je dnes kapacita jističe v domácnosti až dvojnásobně vyšší oproti reálné potřebě. Změnu schvalovali i energetické společnosti, které ji visí jako spravedlivější.

Zdražení mělo být o 10 až 20%

Podle Pražské energetiky má jen v Praze naddimenzovaný jistič 20% zákazníků. Ti všichni by podle nových tarifů měli zaplatit o 10% více, pokud si nenechají svůj jistič vyměnit za menší. Výměna přitom není zadarmo, ale vychází cca na 5 až 7000 korun. Pro velký počet zájemců se zvažovalo i o jednorázové státní dotaci. Výměna jističe za menší by měla přinést 20% úsporu.

Tohle se týkalo Prahy, tisíce lidí v zemi však měli zaplatit o desítky procent více

I když se Energetický regulační úřad dlouho hájil, že neočekává žádný drastický dopad, realita je jiná. Řadě lidí totiž nepomůže ani výměna jističe. Jde např. o chalupáře, majitelé garáží, dílen a podobně, kteří vyšší jistič jednoduše potřebují pro provoz elektrického zařízení a jejich spotřeba je nárazová. I když tak použijí třeba cirkulárku jen několikrát do roka, za spotřebovanou elektřinu by díky novému zákonu měli zaplatit až o několik desítek procent více. Jelikož se Energetický regulační úřad střetl s nevolí, rozhodl se zjistit, kolik spotřebitelů by se to mělo týkat. Původně si totiž myslel, že jde pouze o pár tisícovek lidí…

Malý/velký v platbách za elektřinu převrat se prozatím nekoná

Již za 3 měsíce však ze své snahy ERÚ ustoupil. Nové tarify za platbu elektřiny se tak v roce 2017 konat nebudou. Velká vlna kritiky byla tak přinesla své ovoce. Návrh Energetického regulačního úřadu byl shledán za špatný a byl vrácen k přepracování.

Spočítejte si úsporu a ušetřete:

Tento článek naleznete v kategorii

Podobné články


Jak ušetřit za topení

Jak ušetřit za topení

Chcete bydlet v teple a bez zbytečných výdajů? Máme tu pro vás nějaké rady, s nimiž můžete dokázat ušetřit za topení.

Datum: 12. 06. 2019
Kategotrie:
Celý článek
Jaké vytápění je nejlevnější

Jaké vytápění je nejlevnější

Bohužel žijeme v takovém teplotním pásmu, že se bez topení neobejdeme. Jak a čím topit, abychom na tom nakonec ušetřili? Odpověď není zrovna nejsnazší, protože možností je vážně spousta.

Datum: 14. 07. 2019
Kategotrie:
Celý článek
Jak ušetřit za energie v domácnosti

Jak ušetřit za energie v domácnosti

Zdá se vám, že děláte vše, abyste co nejvíce ušetřili, ale ony neustále zvyšující ceny jsou tak trochu proti vám. Je vůbec možné ještě nějakým způsobem ušetřit? Máme pro vás pár tipů, které by mohly být ve vaší snaze efektivní.

Datum: 13. 06. 2019
Kategotrie:
Celý článek